• 2013-10-16

Trwa 3. Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! jest autorskim projektem grupy animatorów z Częstochowy. Odbywa się on w Częstochowie w dniach od 14 do 20 października w kilkunastu różnych lokalizacjach: w instytucjach kultury, w prywatnych klubach oraz w przestrzeni miejskiej.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” – logo (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” – logo (źródło: materiały prasowe)

Festiwal jest inicjatywą niezależną, która zyskała jednak aprobatę i wsparcie Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz szeregu miejskich i regionalnych instytucji kultury. Festiwal Czytaj! ma prosty cel – jest nim wspólne celebrowanie radości czytania. Działania festiwalowe obalają mit, że literatura to rozrywka dla samotników. Czytaniem można się znakomicie bawić również w towarzystwie.

Podczas trzeciej edycji Festiwalu Czytaj! będzie okazja, by usłyszeć prapremierowe wykonanie niezwykłej dekonstrukcji Finnegans Wake do poziomu muzycznego tworzywa, w którym Krzysztof Bartnicki odnalazł m.in. utwory Witolda Lutosławskiego. Powstał niemy film krótkometrażowy, zainspirowany prozą Marka Sieprawskiego, którego premierowej projekcji będzie towarzyszyła taperka w wykonaniu zespołu Improwizorka. Krzychu Niedźwiecki (Bakszysz) zaprezentuje swój muzyczny live-act nasączony prozą Bruno Schulza. Wątków z Diuny Franka Herberta będzie natomiast można szukać w niezwykłym pokazie mody przygotowanym przez duet projektantów Siblings i podczas koncertu-słuchowiska T.ETNO.

Nie zabraknie również sztuk wizualnych. Spec od artystycznych instalacji Szymon Motyl przeniesie internetową chmurę z literaturą w przestrzeń publiczną. Uczniowie częstochowskiego plastyka i studenci Wydziału Sztuki Akademii Jana Długosza pokażą swoje prace typograficzne oraz inspirowane literaturą. Teatralnie organizatorzy zapraszają na spektakl Niepublicznego Teatru Impresaryjnego SCENA TAM2 z Kalisza oraz Teatru T.C.R. Filmowo – będzie rzadka okazja zobaczyć na wielkim ekranie Kronikę wypadków miłosnych, czyli ekranizację prozy Tadeusza Konwickiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. W finale zaś czeka niezwykły romans poezji z muzyką elektroniczną, czyli koncert projektu Brzoska i Gawroński.

Organizatorzy namawiają również od aktywnego podejścia do literatury. Podczas Czytaj! będzie można zagrać w literackiego LARP-a, zmierzyć się w planszówkach inspirowanych literaturą, w grze miejskiej oraz paragrafowej grze komputerowej Bałwochwał stworzonej na bazie prozy Schulza. Tradycyjnie istotną częścią festiwalu będą zajęcia warsztatowe – ćwiczenia teatralne, poetyckie, recenzenckie oraz z zakresu scenopisarstwa. Organizatorzy nie odżegnują się całkowicie od formuły klasycznego spotkania autorskiego i podczas trzeciego Czytaj! będą gościć: Sylwię Chutnik, Ignacego Karpowicza, Piotra Macierzyńskiego, Ziemowita Szczerka oraz Krzysztofa Piskorskiego.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!
Od 14 do 20 października 2013 roku
Częstochowa

Dodaj komentarz