Eugeniusz Geppert w nierzeczywistość

17 października w Pałacu Królewskim we Wrocławiu odbędzie się promocja książki o powojennej sztuce Eugeniusza Gepperta autorstwa Dominiki Kowalewskiej i wystawa pt. Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość.

Eugeniusz Geppert, „Amazonka”, 1965 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Geppert, „Amazonka”, 1965 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja i promocja książki będzie nie tylko kontynuacją wcześniejszych wystaw i towarzyszących im publikacji. Twórczość Gepperta autorka ocenia i opisuje bowiem jako zjawisko o dużej wartości artystycznej, które warto na nowo odkryć i upowszechnić. Pokazanie przemian sztuki artysty po roku 1945 jest podstawowym celem publikacji i wystawy. W książce jest prezentowanych 69 ilustracji prac Gepperta, z których większość będzie można zobaczyć na wystawie.

Dodatkowo te niezwykle pasjonujące opisy sztuki malarza czytelnik może poznawać, oglądając równolegle piękne ilustracje prac. Publikacja ma wyraźny cel edukacyjny, który uzyskuje dodatkowe wzmocnienie dzięki bardzo dobremu projektowi graficznemu Moniki Aleksandrowicz.

W pełni udanym zamiarem autorki była – jak to określił we wstępie do tej książki Mirosław Ratajczak – lekcja czytania dzieła sztuki. Ta duża publikacja, licząca prawie 300 stron publikacja została przetłumaczona na język angielski przez Małgorzatę Możdżyńską-Nawotkę i Autorkę, gdyż jest planowana zagraniczna promocja malarstwa artysty.

Walorem wydawnictwa są też fotografie prac wykonane przez bardzo dobrych artystów specjalnie dla wydawnictwa. Jest to portret Eugeniusza Gepperta wykonany przez Stefana Arczyńskiego oraz fotografie Tomasza Gąsiora, Janusza Leśniaka, Arkadiusza Podstawki, Rafała Werszlera, dzięki którym jest utrwalany dorobek artystyczny wybitnego wrocławskiego malarza. Opublikowano też fotografie prac artysty oraz fotografie Gepperta wykonane przez Jana Bortkiewicza, Jerzego Buławę, Pawła Czernickiego, Stanisława Sielickiego, Marka Studnickiego, Krzysztofa Wilczyńskiego, Edmunda Witeckiego. Pokazane są dzieła nieznane, zapomniane lub znane dzieła pokazujemy na nowo. Niektóre z fotografowanych prac nie były od dawna pokazywane na wystawach Gepperta, jak na przykład Portret aktorki z 1960 roku i Portret dziewczyny z 1943, sfotografowane przez Janusza Leśniaka.

Aranżacja wystawy będzie wydobywała, jak pisała Autorka o sztuce Gepperta, ulotność operowania barwą kładzioną drobnymi plamami, szybkim, jakby niedbałym ruchem pędzla.

Organizacja wystawy, publikacja książki: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Muzeum Miejskie Wrocławia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego

Eugeniusz Geppert, W nierzeczywistość
Wernisaż i promocja książki: 17 października 2013 roku, godz. 17.00
Muzeum Miejskie Wrocławia
Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35
Wrocław

Dodaj komentarz