• 2013-10-15

GITARA + – więcej niż klasyka

Trwa Wrocławski Festiwal GITARA+. Od 17 do 20 października odbędą się cztery koncerty artystów, z których większość w różnym stopniu związanych jest z muzyką klasyczną, choć nie wszyscy kojarzeni są właśnie z tym gatunkiem muzycznym.

Peppino D'Agostino (źródło: mat. prasowe)

Peppino D'Agostino (źródło: mat. prasowe)

Na najbliższych koncertach wystąpią kolejno: Peppino D’Agostino, Diknu Schneeberger Trio, Lazhar Cherouana i Dávid Pavlovits.

Typowymi recitalami muzyki klasycznej będą weekendowe koncerty Lazhara Cherouany i Dávida Pavlovitsa, którzy podczas festiwalu poprowadzą również lekcje mistrzowskie. Lazhar Cherouana jest jednym z najbardziej utytułowanych francuskich gitarzystów młodego pokolenia. Obecnie rozpoczyna doktorat w Mozarteum w Salzburgu, a jego repertuar to głównie muzyka hiszpańska i nie tylko klasyczna. Jest on bowiem również niezłym jazzmenem i ma w swojej dyskografii płytę nagraną z jazzowym Big Bandem. Dávid Pavlovits to z kolei nie tylko gitarzysta, grywa również na pianinie, chociaż to gitara jest jego priorytetem. Poza Europą występował w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej.

Repertuar klasyczny wykonuje również Peppino D’Agostino, występując z zespołem The Pacific Guitar Ensemble. Podczas festiwalu zaprezentuje się jednak jako solista oraz fingerstyle’owiec, gdyż to właśnie w tym charakterze zyskał międzynarodową sławę. Wielokrotnie wygrywał rankingi prasy muzycznej w kategoriach najlepszy gitarzysta akustyczny, najlepszy gitarzysta fingerstyle czy najlepszy akustyczny album. Równie utytułowanymi artystami, choć związanymi z innym gatunkiem muzycznym, są członkowie Diknu Schneeberger Trio, którzy wystąpią 18 października w Klubie Firlej. Ich muzyka określana jest mianem gypsy jazzu lub gypsy swingu, a ich kariera osiągnęła poziom międzynarodowy po tym jak Diknu Schneeberger, lider zespołu, mając zaledwie 17 lat zdobył nagrodę im. Hansa Kollera, która w Austrii jest najważniejszym, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym muzykom jazzowym.

Program koncertów:

Peppino D’Agostino (Włochy)
Liryczny fingerstyle
17 października 2013, godz. 19.00
Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Diknu Schneeberger Trio (Austria)
Swing w stylu gypsy
18 października 2013, godz. 19.00
Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Lazhar Cherouana (Francja)
Nowe brzmienie klasyki
19 października 2013, godz. 19.00
Galeria na Czystej, ul. Czysta 4

Dávid Pavlovits (Węgry)
Klasycznie i kreatywnie
20 października 2013, godz. 18.00
Stara Giełda, pl. Solny 16

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
od 10 do 30 października
Wrocław

Dodaj komentarz