• 2013-10-15

AUTfestiwal 2013

7 i 8 listopada w Poznaniu odbędzie się 1. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych o Twórcach Samorodnych AUTfestiwal 2013.

1. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych o Twórcach Samorodnych AUTfestiwal 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

1. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych o Twórcach Samorodnych AUTfestiwal 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

AUTfestiwal 2013 to pierwszy w Polsce międzynarodowy festiwal filmów krótkiego metrażu, poświęcony twórcom samorodnym z niszowego nurtu obejmującego art brut, art naif i outsider art. Festiwal popularyzuje mało znaną jeszcze w naszym kraju dziedzinę sztuki, obejmującą aktywność artystyczną osób często wykluczonych kulturowo i społecznie (na skutek przeżytej traumy, choroby, czy niepełnosprawności).

AUT oznacza znalezienie się poza głównym polem gry, jakim są popularne mody, czy trendy w sztuce.

AUT to również zaproszenie do miejsca naznaczonego przez AUTora, przez to, co AUTENTYCZNE, często w swoim twórczym geście samotne i AUTystyczne.

AUTfestiwal 2013, będąc pierwszym tego typu festiwalem filmowym w Polsce, nawiązuje do bogatego już dorobku z innych krajów, przede wszystkim Francji, gdzie pojęcie twórcy art brut się ukształtowało (lata 50. XX w.).

W ramach festiwalowego pokazu zaprezentowanych będzie kilkanaście filmów z całego świata, w tym filmy polskie, a wśród nich festiwalowa premiera – film o Tadeuszu Głowali w reż. Ireneusz Bukowskiego. Prezentacji filmów towarzyszyć będą wystawy, spotkania z twórcami oraz panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych specjalistów z kraju oraz z zagranicy. Przez cały czas trwania festiwalu (2 dni) funkcjonować będzie festiwalowa czytelnia, czyli miejsce stworzone do swobodnego przeglądania, czytania i nabywania różnego typu wydawnictw promujących twórczość samorodną.

Organizatorzy: Fundacja ARTiFAKT, Wydział Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Association HORS-CHAMP (Francja).

1. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych o Twórcach Samorodnych AUTfestiwal 2013
7-8 listopada 2013 r.
Gmach Główny Uniwersytetu Artystycznego, al. Marcinkowskiego 29
Poznań

Dodaj komentarz