• 2013-10-15

Marta Guzowska laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru 2013

13 października ogłoszono, że Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną corocznie podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, otrzymała Marta Guzowska za debiutancką powieść Ofiara Polikseny.

Marta Guzowska – laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2013 (źródło: materiały prasowe)

Marta Guzowska – laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2013 (źródło: materiały prasowe)

Guzowska jest wychowanką Kryminalnych Warsztatów Literackich organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jako archeolog od piętnastu lat pracuje w Troi i właśnie na tamtejszych wykopaliskach archeologicznych toczy się akcja Ofiary Polikseny.

Guzowska odebrała Nagrodę (25 tys. zł) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.

Po raz drugi przyznano Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, która powędrowała do Marcina Wrońskiego za powieść Skrzydlata trumna. Nagrodę (która w tym roku miała również ekonomiczny wymiar – 2,5 tys. zł) wręczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu Andrzej Grabiński.

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymał PM Nowak za powieść Ani żadnej rzeczy.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał amerykański pisarz Walter Mosley, twórca cyklu powieści o czarnoskórym detektywie i weteranie II wojny światowej Easy Rawlinsie. Pisać zaczął w wieku 34 lat. Bezpośrednich inspiracji dla jego utworów można szukać w twórczości Dashiella Hammetta, Grahama Greene’a czy Raymonda Chandlera. Pierwsza wydana książka Mosleya to Devil in a blue dress (Śmierć w błękitnej sukience, Da Capo 1992) – powieść należąca do literatury hard-boiled. Książka ta zapoczątkowała cykl o Rawlinsie – do tej pory ukazało się dwanaście jego części. Mosley jest najbardziej znany właśnie z kryminałów, ale nie tylko takie utwory pisze – jest także autorem powieści science-fiction i politycznych. W 1995 roku Śmierć w błękitnej sukience stała się podstawą filmu W bagnie Los Angeles, w którym wystąpił Denzel Washington.

Marta Guzowska (ur. 1967) – archeolog z tytułem doktora, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach ceramiki z II tysiąclecia p.n.e. z rejonów Egei i zachodniej Anatolii. Brała udział w pracach archeologicznych na terenie Grecji i Izraela. Od kilkunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Zadebiutowała Ofiarą Polikseny, pierwszą częścią cyklu kryminalnego, którego bohaterem jest ekscentryczny antropolog Mario Ybl, cierpiący na lęk ciemności; Marta Guzowska obecnie pracuje nad trzecim tomem serii, którego akcja toczy się na Krecie. Jest współzałożycielką grupy pisarskiej Zbrodnicze Siostrzyczki.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Janina Paradowska, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody to: Wojciech Chmielarz (Podpalacz), Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Tomasz Bochiński (Pan Whicher w Warszawie), Mariusz Czubaj (Zanim znowu zabiję), Piotr Głuchowski (Umarli tańczą), PM Nowak (Ani żadnej rzeczy), Marcin Wroński (Skrzydlata trumna).

Nagroda Wielkiego Kalibru 2013
Laureatka: Marta Guzowska
13 października 2013 roku

Dodaj komentarz