• 2013-10-15

Mamy to na piśmie: Kronos Gombrowicza

24 października czytelnicy będą mieli jedyną i niepowtarzalną okazję zobaczyć Kronos taki, jakim przed laty odkryła go Rita Gombrowicz. Wydawnictwo Literackie organizuje specjalny, nocny pokaz rękopisów tekstu, którego premiera wiosną 2013 roku wywołała prawdziwą burzę.

Witold Gombrowicz „Kronos”, s. 119, archiwum Rity Gombrowicz (źródło: materiały prasowe)

Witold Gombrowicz „Kronos”, s. 119, archiwum Rity Gombrowicz (źródło: materiały prasowe)

Gombrowicz ponownie sprowokował i wywołał zacięty pojedynek na miny – toczyli ze sobą boje krytycy, głowiono się, czy to literatura, czy nie literatura, zderzały się głosy zachwytu, uznania i oburzenia.

Prace nad Kronosem trwały przez kilka lat. Przygotowanie prywatnych zapisków Gombrowicza do wyjścia w świat było wielkim przedsięwzięciem i wyzwaniem edytorskim.

Nad rozszyfrowaniem notatek prywatnych zapisków Witolda Gombrowicza pochylił się cały zespół pod kierunkiem prof. Jerzego Jarzębskiego. Byli wśród nich wybitni, wieloletni badacze twórczości autora Dziennika, m.in. dr Klementyna Suchanow, prof. Zdzisław Łapiński, dr Wojciech Karpiński, prof. Henryk Markiewicz. Nad całością prac pieczę sprawowała Rita Gombrowicz.

Dziś Wydawnictwo Literackie oddaje głos samemu tekstowi – w całości, bez redakcyjnych poprawek, przypisów, bez retuszu, w formie, w jakiej wyszedł spod pióra Witolda Gombrowicza i zaprasza na jedyny nocny pokaz całości rękopisu najgłośniejszej książki dekady. Otwarcie wystawy Mamy to na piśmie o godz. 20.00. Zwiedzanie wyłącznie do północy.

W centrum wystawy znajdzie się Kronos, ale tego wieczoru czytelnicy będą mogli zobaczyć też m.in. rzadko pokazywane rękopisy Stanisława Lema i Jana Józefa Szczepańskiego. Na tym nie koniec. Podczas wystawy Mamy to na piśmie planowanych jest jeszcze kilka dodatkowych atrakcji – po raz pierwszy będzie można zobaczyć niezwykły dziennik Jerzego Stuhra.

Następnego dnia, 25 października o godz. 12.00 w siedzibie Wydawnictwa Literackiego odbędzie się przekazanie przez Ritę Gombrowicz i Prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego panią Verę Michalską–Hoffmann rękopisu Kronosu w ręce Dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie, dr. Tomasza Makowskiego. Tekst znajdzie się w archiwum tejże biblioteki.

17 października do księgarń trafi również faksymilowe wydanie rękopisów Kronosu – w pięknej szacie graficznej, formie albumowej, ze wstępem Rity Gombrowicz, przypisami i posłowiem prof. Jerzego Jarzębskiego.

Uważam, że to jeden z najpiękniejszych rękopisów, jakie widziałam w życiu. To było wzruszające – patrzeć na piękne pismo Gombrowicza. Siła Gombrowicza tkwi w tym, że ukazał się w całym swym człowieczeństwie, zarówno w namiętnościach, jak i niedolach.

Rita Gombrowicz

Mamy to na piśmie – nocny pokaz rękopisów
24 października 2013 roku, od godz. 20.00 do 24.00
Wydawnictwo Literackie w Krakowie

Dodaj komentarz