• 2013-10-15

Maciej Olekszy o traumach Walentego Potwora

Od 11 października w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można oglądać wystawę prac Macieja Olekszego pt. Walenty Potwora.

Maciej Olekszy, „Walenty Potwora” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Olekszy, „Walenty Potwora” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Walenty jest niepełnosprawnym 43-latkiem mieszkającym w niewielkim miasteczku Głubczyce na południu Polski. Walenty urodził się z pewnymi defektami fizycznymi. Sporą część wczesnego dzieciństwa spędził w szpitalu, gdzie korygowano Jego fizjonomię, która utrudniała rozwój zarówno fizyczny, jak i społeczny. Jednocześnie mama Walentego od osiemnastego roku życia cierpiała na przewlekłą epilepsje. Chłopiec dorastając zmagał się zarówno z własnymi ułomnościami, jak i chorobą matki, gdyż głównie na nim spoczywał rodzinny obowiązek opieki nad matką.

Dziś po latach Walenty twierdzi, że zarówno przykre, kliniczne doświadczenia z dzieciństwa, jak i choroba mamy – sprawiły, że od dziecka był otoczony nadmierną rodzinną troską, która uniemożliwiła spełnienie jego twórczych potrzeb. Walenty posiada ponad przeciętną wrażliwość plastyczną, jak i naturalną umiejętność nawiązywania intymnej relacji twórczej podczas pozowania. Wystawa w całości będzie poświęcona Walentemu Potworze.

Maciej Olekszy

Maciej Olekszy odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Jana Świtki. Zajmuje się malarstwem, głównie w technice akwarelowej.

Maciej Olekszy, Walenty Potwora
Wernisaż: 11 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 listopada 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR