• 2013-10-15

Historie krakowskiego IPNu

Już 16 października podczas 28. Krakowski Reminiscencji Teatralnych odbędzie się polska premiera spektaklu Follow Me Teatru Nowego w Krakowie.

„Follow me" (źródło: mat. prasowe)

„Follow me" (źródło: mat. prasowe)

Pułkownik Józef Schiller, niezwykle skuteczny działacz krakowskiej bezpieki, który rozpracowywał środowiska inteligencji katolickiej na terenie Małopolski i Ada Grudziński, francuska żydówka polskiego pochodzenia, córka polskiego opozycjonisty, który po stanie wojennym uciekł do Francji.

Te dwie prawdziwe postaci, które w realnym życiu nigdy się ze sobą nie zetknęły ani nawet nie wiedziały o swoim istnieniu spotykają się w fikcyjnej przestrzeni teatralnego przedstawienia. On – żyjący poza czasem i historyczną świadomością kaleka, który próbuje porachować się z własną przeszłością; Ona, młoda dziewczyna, która nie znając swojej przeszłości nie potrafi patrzeć w przyszłość. On zadaje pytania. Ona tańczy. Ich spotkanie to zarówno przesłuchanie, niezdrowa relacja łącząca kata i ofiarę, jak i rodzaj romantycznej gry kochanków. W przedstawieniu tym, podobnie jak w archiwach Służby Bezpieczeństwa fikcja miesza się z realnością, a zakorzenione w faktach opowieści ustępują miejsca fikcji, lub takiej wizji rzeczywistości, która bliższa byłaby oczekiwaniom scenicznych bohaterów.

Pułkownik Józef Schiller, który w strukturach małopolskiej SB zrobił oszałamiającą karierę specjalizował się w psychicznym i emocjonalnym uzależnianiu swoich tajnych współpracowników od siebie. Krok po kroku wchodził w ich życie, stawał się jego częścią, kimś więcej niż pracodawcą, kimś więcej niż przyjacielem. Radek Rychcik w spektaklu Follow me stara się zrozumieć na czym polegał jego fenomen, dlaczego był tak doskonałym uwodzicielem. Follow me to gra w uwodzenie, w które zarówno aktorzy, postaci, widzowie i historie zamieniają się rolami. Bo kto uwodzi? Striptizerka tańcząca przed swoim widzem, czy też widz pozwalający tancerce tańczyć, wpisywać się w swoje fantazje?

Międzynarodowa premiera spektaklu odbyła się 30 września 2013 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Nitrze. Spektakl został zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu Parallel Lives.

Follow me:

Scenariusz: Tomasz Kireńczuk
Reżyseria: Radek Rychcik
Muzyka: Michał Lis i Piotr Lis
Scenografia: Anna Maria Karczmarska
Występują: Krzysztof Zarzecki, Adrianna Grudziński

Premiera: 16 i 17 października podczas 38. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych
Kraków

Dodaj komentarz