• 2013-10-15

16 filmów w konkursowej sekcji Spectrum na 4. AFF

W konkursowej sekcji Spectrum 4. American Film Festivalu we Wrocławiu zaprezentowanych zostanie 16 filmów. Festiwal rozpocznie się 22 października.

„Coldwater”, reż. Vincent Grashaw (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Coldwater”, reż. Vincent Grashaw (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sekcji konkursowej Spectrum zaprezentowana zostanie panorama kina amerykańskiego ostatniego roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. Publiczność będzie wybierała spośród 16 filmów fabularnych. W programie znalazły się: wstrząsający Coldwater Vincenta Grashawa o drobnym dealerze, który trafia do prywatnej placówki resocjalizacyjnej, okazującej się być dehumanizacyjnym piekłem; pokazywany na Tribeca FF Lily Matta Creeda z fenomenalną Amy Grantham w roli chorej na raka dziewczyny, nagrywającej dźwięki Nowego Jorku; nagrodzony w Karlovych Varach; wielowymiarowy portret niewielkiej społeczności w mroźnym Maine Zimowy ptaszek Lance’a Edmandsa, w którym punktem wyjścia jest odkrycie ciała zamarzniętego ucznia w szkolnym autobusie; gorzki film o dojrzewaniu amerykańskich nastolatków Cudowne tu i teraz Jamesa Ponsoldta z nagrodzonymi na festiwalu Sundance Milesem Tellerem i Shailene Woodley (gwiazda Spadkobierców Alexandra Payne’a); wyróżniony na Tribeca FF Proszę odsunąć się od drzwi o cierpiącym na lekką odmianę autyzmu 13-latku pochodzącym z rodziny nielegalnych meksykańskich imigrantów; nagrodzona za reżyserię na Sundance FF ironiczna Popołudniowa igraszka Jill Soloway o specyficznej relacji bogatej trzydziestolatki z młodą striptizerką (w tej roli znakomita Juno Temple).

W programie również nowy film bohatera retrospektywy i gościa 2. AFF Joe Swanberga – Kumple od kufla; thriller psychologiczny Nauczycielka Hanny Fidell; Przechowalnia numer 12 Destina Crettona – szczery portret nastolatków umieszczonych w ośrodku wychowawczym; Niebieski caprice Alexandra Moorsa – mroczna opowieść o bezsensownej przemocy na amerykańskich ulicach; błyskotliwe kino drogi Blue Highway Kyle’a Smitha; rozgrywająca się w środowisku lektorów filmowych komedia feministyczna Własnym głosem Lake Bell; kontemplacyjna opowieść o nastolatku, żyjącym w odcięciu od cywilizacji – The Cold Lands debiutującego jako reżyser, aktora Toma Gilroya; opowieść o młodych outsiderach rozczarowanych amerykańskim snem Pearblossom Hwy Mike’a Otta; Amerykański koktajl Davida Andalmana i Mariko Munro o skomplikowanym życiu nastolatków w obciachowym latach 90. oraz debiut Gregory’ego Collinsa W duszy nadal gra – portret współczesnych trzydziestolatków, którym trudno pogodzić życie rodzinne z zawodowymi marzeniami.

Pięć z filmów sekcji to ukończone obrazy zeszłorocznych uczestników targów branżowych US in Progress. W duszy nadal gra oraz Zimowy ptaszek obok pokazywanego poza konkursem Nie uśmiechaj się otrzymały wsparcie polskich firm postprodukcyjnych.

Gośćmi festiwalu będą autorzy filmów z sekcji Spectrum: Vincent Grashaw (Coldwater), Lance Edmands (Zimowy ptaszek), Kyle Smith (Blue Highway), Alex Moors (Niebieski caprice), Tom Gilroy (The Cold Lands), Jill Soloway (Popołudniowa igraszka), Mike Ott (Pearblossom Hwy).

American Film Festival
22-27 października 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz