• 2013-10-14

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

25 października rozpocznie się 11. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku festiwal odbywa się po obu stronach Wisły: na Pradze i na Muranowie, a dokładniej – od 25 października w Kinie Praha i od 27 października w Muzeum Historii Żydów Polskich, które jest głównym partnerem 11. edycji festiwalu. W nowoczesnej sali konferencyjnej (na 476 miejsc!) pokazanych zostanie 12 filmów.

Projekcje rozpocznie The Gatekeepers / Strażnicy (27 października, godz. 16.00), potem pokazany zostanie wyprodukowany przez MHŻP film Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej Ocaleni (27 października, godz. 18.15). Jest to film dokumentalny
pokazujący pracę wolontariuszek MHŻP Jadwigi Rytlowej i Janiny Goldhar, które w Izraelu zbierają relacje Ocalonych z Holokaustu. W filmie obrazy współczesnego Izraela przenikają się z archiwalnymi fotografiami, a opowieści o Zagładzie mieszają się z głosami bawiących się za oknem dzieci czy zgiełkiem zabawy purimowej. Widać tu symboliczną ciągłość pomiędzy tymi dwoma oddalonymi w czasie światami.

W muzeum odbędą się także pokazy filmów laureata Honorowej Kamery Dawida – Tadeusza Konwickiego, a w przestrzeni wystawienniczej będzie prezentowana specjalnie przygotowana na otwarcie festiwalu wideoinstalacja stworzona na podstawie należącej do artvideoKOELN kolekcji filmów poświęconych Zagładzie (Shoah Film Collection). Patronat nad kolekcją objął Parlament Europejski.

W Kinie Praha projekcje rozpoczną się dwa dni wcześniej, czyli 25 października. Ceremonię otwarcia uświetni pokaz filmu Hannah Arendt w reżyserii Margarethe von Trotta.

W programie festiwalu pokazane zostaną takie filmy jak: Wypełnić pustkę, Ida, Bunt w Sobiborze, Prawdziwi Bękarci Wojny, Komunia Hanny Cohen, Ponumerowani, Rock the Casbah, Liga Teresin, Życie w fotografiach czy Amy Winehouse: dzień, w którym przyjechała do Dingle.

31 października w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się oficjalne zakończenie festiwalu i wręczenie tegorocznych Kamer Dawida. Na zamknięcie festiwalu organizatorzy zaplanowali jedyny polski pokaz filmu Żydowski Kardynał w reżyserii Ilana Durana Cohena.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
25-31 października 2013 r.
Kino Praha, Muzeum Historii Żydów Polskich
Warszawa

Dodaj komentarz