• 2013-10-14

Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej w Kamienicy pod Gwiazdą

Od 12 października w Kamienicy Pod Gwiazdą w Toruniu można oglądać wystawę pt. Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej. Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Polsce prezentująca taką mnogość szkół i technik zdobniczych. Eksponaty pochodzą nie tylko ze współczesnych kolekcji, ale także ze znakomitej przedwojennej kolekcji Henryka Grohmana.

Tsuba. Dekorowana motywem bukietu kwiatów w koszu. Okres Meji. Fot. K. Deczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tsuba. Dekorowana motywem bukietu kwiatów w koszu. Okres Meji. Fot. K. Deczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z kolekcjonerami prywatnymi zrzeszonymi w Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego, działającej przy Stowarzyszeniu Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Ekspozycja ma na celu przedstawienie osiągnięć japońskiej sztuki zdobniczej na przykładzie gard mieczowych. Obiekty, w liczbie 500, powstały w okresie od piętnastego do dwudziestego wieku i przedstawiają pięć podstawowych technik zdobniczych oraz ich kompilacje.

W tsubach oprócz walorów artystycznych ogromną rolę odgrywa symbolika. Przedstawienia mogą być różnie interpretowane, przykładowo kwiaty wiśni mogą wiązać się z wiosenną porą roku i świętem kwitnienia tych drzew lub być porównaniem do pięknego, lecz niekiedy krótkiego życia samuraja bądź też prezentacją jednego z herbów rodowych (mon). Najczęściej przekazywane są treści odnoszące się do wartości wyższych – wierności, wasalnej lojalności, mądrości życiowej. Tematyka dekoracji japońskich jest bardzo różnorodna: od skromnych elementów o znaczeniu symbolicznym do wielopostaciowych kompozycji przestrzennych czy motywów zaczerpniętych wprost z malarstwa.

Zabytkowe wnętrza Kamienicy pod Gwiazdą będą stanowić znakomite tło dla wystawianych zbiorów. Aby unaocznić rolę, jaką odgrywała tsuba przy mieczu, zaprezentowanych zostanie kilka głowni japońskich wraz z oprawami.

Kurator: Paweł Czopiński (MOT), Krzysztof Polak (PSMJ)

Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej
Wernisaż: 11 października 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 9 marca 2014 roku
Kamienica pod Gwiazdą, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dodaj komentarz