• 2013-10-14

Synek 320 metrów pod ziemią

27 października w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu zostanie zaprezentowany spektakl Synek, nagrodzony tytułem Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie.

„Synek" (źródło: mat. prasowe)

„Synek" (źródło: mat. prasowe)

Uwikłany w obsesję śmierci Śląska, Marcin Gaweł, śląski synek i jeden z autorów tekstu, napisał elegię o jeszcze nie umarłych. Trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej Śląsk, ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie. Twarze bliskich z osobistego banku pamięci.

Po raz pierwszy na scenie widz może obserwować narodziny języka śląskiego (który na każdej ulicy brzmi inaczej) z ducha muzyki i nawoływań fok, oraz zmaganie synka z pytaniem o idiom Śląski i obecne tu proporcje polityki – metafizyki – biografii. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli?

Monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim. Spektakl w reżyserii Macieja Podstawnego powstał także na podstawie tekstów Zbigniewa Stryja oraz Zbigniewa Kadłubka.

Synek:

Reżyseria: Maciej Podstawny
Scenografia i reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek
Materiały wideo: Jerzy Koenigshaus
Obsada: Marcin Gaweł

Najbliższy spektakl: 27 października 2013 r., 15.30
Kolejne terminy: 8, 9 i 10 listopada 2013 roku
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu

Dodaj komentarz