• 2013-10-14

Modejska NOW / Modrzejewska dzisiaj

Modjeska NOW/Modrzejewska dzisiaj to projekt obrazujący ponadczasowość dzieła Heleny Modrzejewskiej, kierowany przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie, który prowadzony jest w formie działań performatywnych.

Modrzejewska dzisiaj, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (źródło: mat. prasowe)

Modrzejewska dzisiaj, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (źródło: mat. prasowe)

Helena Modrzejewska/Modjeska (1840 – 1909) to nie tylko aktorka, patronka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, ale przed wszystkim wielka osobowość, autorytet i ikona, w swoim działaniu artystycznym i społecznym przekraczająca granice XIX wieku. W świecie sztuki tworzyła teatr nowoczesny, wielojęzyczny i wielokulturowy, poruszający tematy istotne dla widza. Jako aktorka fascynowała sposobem gry, urodą i wdziękiem, kształtując gusty literackie i estetyczne europejskiej i amerykańskiej publiczności. Jako osoba publiczna była ambasadorem wolnej Polski, niepodległości innych narodów oraz równouprawnienia zawodowego i społecznego kobiet.

Modjeska NOW/Modrzejewska dzisiaj to projekt obrazujący ponadczasowość dzieła Artystki i aktualność jej myśli w świecie kultury. Coroczne zdarzenia wokół Modrzejewskiej/Modjeskiej będą prowadzone w formie szeroko rozumianych działań performatywnych (przedstawień, pokazów performance, koncertów, wystaw, dialogów literackich), będą rodzajem intelektualnej i estetycznej refleksji potwierdzającej postać Persony, a równocześnie – widzeniem świata współczesnych artystów poprzez jej obraz.

W październiku, miesiącu urodzin Heleny Modrzejewskiej Narodowy Stary Teatr zaprasza na cykl zdarzeń pt. Modrzejewska – kult i marka, przygotowanych wspólnie z Muzeum Pałac w Wilanowie w Warszawie, z Pracownią Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej przy Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacją dla Modrzejewskiej.

Wystawa

Miejsce zdarzeń: Strefa BE – ul. Jagiellońska 1
Wystawa Helena Modrzejewska – ikona stylu

Wystawa kostiumów Modrzejewskiej, wykonanych jako rekonstrukcje albo inspiracje, przez młodych projektantów z Muzeum Pałacu w Wilanowie. Kostiumy zostały zrealizowane na konkurs pt. Helena Modrzejewska – ikona stylu, przygotowany przez Muzeum w ramach kuratorskiego projektu Marii Zielińskiej Wilanów dla młodych talentów. Ekspozycja czynna jest w dniach od 12-15 i 21-26 października 2013 – wstęp wolny.

Wykłady:

15 października 2013 r., godz. 17.00 – Modrzejewska Persona, Emil Orzechowski

Wyjątkowość Heleny Modrzejewskiej jest niekwestionowana. Jak powstawał mit Aktorki i wzorzec osoby godnej naśladowania w dziedzinie artystycznej i społecznej, przekraczający granice, kontynenty oraz czas jej życia? To temat wykładu profesora Emila Orzechowskiego.

23 października 2013 r., godz. 17.00 – Modrzejewska – kult i marka, Alicja Kędziora

Największa polska szekspirystka świadomie kreowała swoją karierę, posługując się skutecznymi także i dziś narzędziami promocji wizerunku i zarządzania nim. Helena Modrzejewska stworzyła niepowtarzalną markę – siebie: Polki, matki, żony, aktorki; markę, pod którą i obecnie jest rozpoznawana. Jak postrzegamy Madame Modjeską dzisiaj?

Warsztaty:

22 października 2013, godz. 16.00 – Krynoliny, tiurniury, princeski, stroje z czasów Modrzejewskiej, Katarzyna Janiszewska

Wykład o bieliźnie i ubiorach z czasów Heleny Modrzejewskiej (2. połowa XIX wieku), połączony z możliwością przymierzenia strojów damskich, rekonstrukcji sukien uszytych przez Katarzynę kajani Janiszewską.

26 października 2013 r., godz. 11.00 – Lalki Modrzejewskiej, bezpłatny warsztat dla dzieci, Anna Litak

Mała Helenka marzyła o tym, że gdy dorośnie, będzie aktorką, tak jak jej starsi bracia Feliks i Józef. Lubiła śpiewać, tańczyć, rysować; zawsze chciała też pomagać innym. Gdy jej pragnienia się spełniły i została wielką Modrzejewską, międzynarodową gwiazdą teatru, ikoną mody i celebrytką, swoje gaże często przeznaczała na wsparcie potrzebujących. Przerabiała sceniczne kostiumy na ubrania dla lalek, przekazując je na aukcje charytatywne. Dla ukochanego wnuka Feliksa, zwanego Dodo, napisała bajkę i narysowała do niej piękne ilustracje. Podczas warsztatów dzieci będą ubierały aktorkę w jej sceniczne kostiumy, bawiąc się poznają jej charakter, kreowanie piękna i mody przez kostiumy. Każdy uczestnik otrzyma papierową lalkę do ubierania (Helenę Modrzejewską) razem z kolekcją XIX-wiecznych sukienek i akcesoriów oraz zestaw materiałów do wyklejania i dekorowania. Prowadząca zajęcia opowie o aktorce i XIX-wiecznej modzie. Najpiękniejsze projekty kostiumów zostaną nagrodzone książeczką Heleny Modrzejewskiej Titi, Nunu i Klembolo, czyli przygody dwóch liliowych chłopczyków i psa o sześciu nogach.

Film:
24 października 2013 r., godz. 17.00 – projekcja filmu Modjeska  Woman Triumphant / Modrzejewska – Triumf Kobiety, reż. Basia Myszynski, 2009

Modejska NOW / Modrzejewska dzisiaj
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz