• 2013-10-14

Miasto movie dzieciom

W październiku, listopadzie i grudniu lubelskie Warsztaty Kultury zapraszają na pokazy filmowe i rodzinne warsztaty kreatywne pod hasłem Miasto movie dzieciom.

Miasto movie dzieciom, warsztaty kreatywne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto movie dzieciom, warsztaty kreatywne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto movie dzieciom to cykl pokazów filmowych dla najmłodszych i ich rodziców oraz towarzyszące im manualne warsztaty kreatywne nawiązujące do obejrzanego filmu. Warsztaty stanowią doskonałą okazję, aby przy okazji wspólnej zabawy zagłębić się w tematykę filmową oraz zdobyć nowe kompetencje służące lepszemu odbiorowi przekazów wizualnych w przyszłości.

  • 20 paździenrika, godz. 11.00 – pokaz filmu Wallace i Gromit. Golenie owiec, reż. Nick Park, czas 30’, 1995 r.
    Bajkowe przytulanki – warsztaty szycia z filcu

Zabawne perypetie dobrodusznego Wallace’a i jego mądrego psa Gromita. Tym razem bohaterowie stają przed trudnym zadaniem rozwikłania zagadki tajemniczego znikania owiec. W miasteczku brakuje wełny, tymczasem jedna z owieczek ucieka z rąk porywaczy i chroni się właśnie w domu Wallace’a i Gromita. Golenie owiec ma wszystko to, za co lubimy serię Nicka Parka. Sympatyczne postacie, świetny, niekiedy surrealistyczny humor i mądre przesłanie. Dodatkowo w polskim dubbingu w Wallace’a wciela się sam Adam Ferency. Po seansie warsztat kreatywny dla najmłodszych, oparty na obejrzanym filmie.

Bajkowe przytulanki – warsztaty szycia z filcu. Podczas spotkania każdy uczestnik wykona swoją własną przytulankę z bohaterem bajki. Będzie szyć z kolorowych filców o różnej grubości korzystając z przygotowanych szablonów (i nie tylko).
Warsztaty rozbudzą u dzieci wyobraźnię, zmysł dotyku , a także nauczą je operować igłą i nitką. Wykonane przytulanki każdy warsztatowicz zabierze ze sobą do domu.
Warsztat dla dzieci od lat 7 do 13.

  • 24 listopada, godz. 11.00 – pokaz filmu O czym szumią wierzby – reż. Terry Jones, czas 88’, 1996 r.
    Moda prosto z ekranu – warsztat projektowania koszulek i toreb o tematyce filmowej.

Kiedy za adaptację jednej z najpopularniejszych książek dla dzieci zabierają się członkowie legendarnej grupy Monty Pythona można być pewnym, że efekt będzie co najmniej ciekawy. Terry Jones ożywia na ekranie wspaniały świat z kart klasycznej powieści Kennetha Grahame’a i trzeba przyznać, że robi to doskonale. O czym szumią wierzby to pełna uroku, ciepła i pouczająca opowieść o przyjaźni i wzajemnym zrozumieniu. W filmie Jonesa spotkamy oczywiście wszystkie postacie z książkowego oryginału. Jest tu ceniący spokój domator Kret, jego najlepszy przyjaciel Szczur, zarozumiały Ropuch, mądry Borsuk czy wreszcie złośliwe Łasice. Oglądanie w tych rolach, ucharakteryzowanych i odzianych we wspaniałe kostiumy komików z Monty Pythona to sama radość. Widać, że John Cleese, Eric Idle czy Michael Palin, wspomagani dodatkowo przez m.in. Steve’a Coogana, świetnie się bawią, bawiąc przy okazji widzów. Także sam Jones nie odmówił sobie udziału po obu stronach kamery, wcielając się w rolę Ropucha. Dla młodych widzów będzie to piękne spotkanie z sympatycznymi postaciami, dla nieco starszych, być może miła chwila nostalgii za dzieciństwem i czasami kiedy jeszcze nasza telewizja wyświetlała równie udaną, serialową wersję O czym szumią wierzby.

Moda prosto z ekranu – warsztat projektowania koszulek i toreb o tematyce filmowej. Kostiumy w produkcji filmowej są bez wątpienia jednym z tych elementów, które sprawiają że oglądając film jesteśmy w stanie całkowicie zatopić się w jego fabule i zapomnieć o realnym, otaczającym nas świecie. To w dużej mierze dzięki nim bohaterowie są wiarygodni, osadzeni w określonym czasie i epoce historycznej. Wiele postaci filmowych, czy też grających je aktorów pamiętamy dziś właśnie ze względu na ich charakterystyczne, podkreślające indywidualizm stroje. Kim byłby Charlie Chaplin bez jego charakterystycznego melonika, laseczki czy nieco zbyt obszernego garnituru? Czy dziś pamiętalibyśmy wszyscy tak dokładnie Edwarda Nożycorękiego gdyby nie jego ekscentryczna skórzana kreacja? Czy Batman i Spiderman wciągnęliby nas w swój świat gdyby wyglądali jak zwykli ludzie?

Doceniając rangę ubioru tworzonego na potrzeby filmu oraz pracę osób, które go przygotowują Akademia Filmowa w 1948 roku wprowadziła kategorię Oscara za najlepszy kostium. Podczas warsztatu Moda prosto z ekranu każdy z uczestników będzie miał okazję zaprojektowania i wykonania własnej koszulki lub torby inspirowanej obejrzanym filmem.
Warsztat dla dzieci od lat 7 do 13.

  • 8 grudnia, godz. 11.00 – pokaz filmu Koralina, reż. Henry Selick, czas 100’, 2009 r.
    Filmowe wnętrze – warsztat projektowania i tworzenia elementów wyposażenia wnętrz.

Tytułowa Koralina to bohaterka książki Neila Gaimana i jednocześnie jej filmowej adaptacji spod ręki Henry’ego Selicka. Selick do swojej wersji wybrał technikę nowoczesnej animacji, w świetny sposób ożywiając na ekranie dziewczynkę, jej rodziców oraz ich tajemniczy, niesamowity dom. Właśnie w tym domu Koralina odkrywa niezwykłe drzwi, prowadzące do innej, alternatywnej rzeczywistości. Kraina po drugiej stronie drzwi z początku wyda się dziewczynce wspaniała, po jakimś czasie okaże się jednak mniej przyjazna niż sądziła nasza bohaterka. Wraz z nowym przyjacielem, czarnym kotem, będzie musiała stoczyć walkę o przyszłość swoją i swoich rodziców. Koralina, obok znakomitej animacji, posiada też rzadko spotykany, nieco mroczny, budzący skojarzenia z dziełami Tima Burtona, klimat. W ostatnich latach jest to z całą pewnością jedna z najoryginalniejszych i najciekawszych propozycji jeśli chodzi o animację filmową.

Filmowe wnętrze – warsztat projektowania i tworzenia elementów wyposażenia wnętrz. Scenografia w języku filmowym to sztuka kształtowania przestrzeni i tła akcji widocznej później na ekranie. To plastyczna oprawa filmu składająca się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Choć wygląda bardzo realistycznie, scenografię wykonuje się zazwyczaj z lekkich materiałów, takich jak drewno, dykta, płyta pilśniowa, płótno, tektura czy papier-mâché. Najważniejsze jest to, by oddać nastrój, klimat i przekonać widza, że akcja dzieje się w określonym czasie i miejscu. Podczas warsztatu Filmowe wnętrze można będzie zabawić się w projektanta i stworzyć prosty mebel lub inny element wyposażenia wnętrz z tektury, papieru i innych ogólnodostępnych materiałów.
Warsztat dla dzieci od lat 7 do 13.

Miasto movie dzieciom
20 października, 24 listopada, 8 grudnia 2013 r.
Warsztaty Kultury
Lublin

Dodaj komentarz