• 2013-10-14

Popołudnie w Reykjaviku na Festiwalu Conrada

W niedzielne popołudnie 27 października Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza do literackiego Reykjaviku i to w centrum Krakowa. Będzie można usiąść na literackiej ławeczce (takiej samej jak w zatoce Faxa) i posłuchać wierszy w wykonaniu najpopularniejszych poetów z Islandii, obejrzeć filmy z cyklu Fabulous Iceland i przede wszystkim – poczytać.

Festiwal Conrada – logo (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Conrada – logo (źródło: materiały prasowe)

Będą też żywi poeci i pisarze prosto z Reykjaviku, miasta literatury Unesco. Na miejskich billboardach, autobusach, murach można będzie odnaleźć sagi i sażki. Jokabokaflod, czyli islandzka powódź literacka, powoli dociera do Krakowa.

Co czeka tych, którzy w niedzielne popołudnie pojawią się w Pałacu Pod Baranami?

  • Od godz. 13.00 – Poetyckie przystawki (od islandzkich sag po projekt ORT). W programie: rozmowa o tym, co w islandzkiej poezji (i prozie) wydarzyło się w od czasów pierwszych sag (a więc w przeciągu ostatniego milenium); odpowiedź na pytanie, ilu jest współcześnie piszących poetów islandzkich i czy to prawda, że więcej niż mieszkańców wyspy? A na dokładkę próbki poetyckie w najautentyczniejszym wykonaniu, a także krótka opowieść o największym w historii relacji islandzko-polskich wykopie poetyckim, czyli o projekcie ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski. W spotkaniu udział wezmą: Eiríkur Örn Norðdahl (najwyższy poeta Islandii i najpopularniejszy islandzki slammer), Þorgerður Agla Magnúsdóttir z Iceladic Literature Center, Izabella Kaluta z Instytutu Książki oraz Olga Hołownia. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.
  • Od godz. 14.00 – Na pierwsze: Architektura kryminału, czyli spotkanie z jedną z najbardziej znanych autorek powieści kryminalnych Yrsą Sigurdardóttir. Þóra Guðmundsdóttir narodziła się w 2005 roku. Do tego czasu Yrsa Sigurdardóttir była stateczną panią inżynier, która miała na koncie kilka książek dla dzieci i młodzieży. Od czasu narodzin bohaterki jej powieści, prawniczki Þóry (Thory), do Yrsy przylgnęło miano królowej islandzkiego kryminału. Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.
  • O godz. 15.00 – Na drugie: Garnitur i krawat – spotkanie z Hallgrímurem Helgasonem, nazywanym Charlesem Bukowskim islandzkiej literatury. Helgason jest autorem niezwykle popularnego, zekranizowanego i wielokrotnie cytowanego Reykjaviku 101. W Krakowie opowie o swojej kolejnej powieści Kobieta w 1000°C, powstałej na kanwie wspomnień córki pierwszego prezydenta Islandii. Na Islandii powieść sprowokowała ogólnonarodową dyskusję, czy w literaturze wszystkie chwyty są dozwolone. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

Ale to nie wszystko. Podczas Festiwalu Conrada w przestrzeni miasta powstanie nowy literacki mural. Po Typomuralu (2011) i Muralu Lema (2012) literatura zagości na fasadzie Składu Solnego (przy ul. Na Zjeździe 8). Wszyscy przejeżdżający przez Plac Bohaterów Getta będą więc mogli codziennie czytać wiersze. W nietypowej bibliotece, w którą dzięki muralowi zmieni się fasada Składu, znajdą się cytaty z wierszy polskich i islandzkich poetów: Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Sjóna, Óskara Árni Óskarssona, Kristín Svavy Tómasdóttir oraz Ingunn Snædal. Mural powstaje w ramach projektu ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski, realizowanego przez Instytut Książki.

Popołudnie w Reykjaviku
27 października 2013 roku
Pałac pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz