• 2013-10-14

Barbara Falender – sztuka jako stan życiowy

Od 10 października w Galerii Re:Medium w Łodzi będzie można oglądać wystawę rzeźby Barbary Falender. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć rzeźby i instalacje oraz trzy filmy.

Barbara Falender, kadr z filmu „Manifesti”, realizacja Czesław Kałużny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Falender, kadr z filmu „Manifesti”, realizacja Czesław Kałużny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Falender – urodziła się w 1947 roku we Wrocławiu. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1966-1972. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1972 roku w pracowni rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza. Wykonuje prace w kamieniu, brązie, epoksydzie i porcelanie. Uprawia także rysunek oraz fotografię. Jej prace znajdują się w zbiorach m. in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Barbara Falender, kadr z filmu „Łoże Penelopy”, 2006-2010, realizacja Czesław Kałużny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Falender, kadr z filmu „Łoże Penelopy”, 2006-2010, realizacja Czesław Kałużny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dla Barbary Falender bycie artystką jest stanem życiowym. Tworzyć oznacza dokładnie to samo, co żyć, nieustannie czegoś doświadczać i szukać rozwiązania na jawie i we śnie bez przerwy z tą samą odpowiedzialnością za kształt swojego życia – w pracowni przy kawalecie i nad łóżeczkami synów, pielęgnując starego ojca i rysując jego portrety. Bycie rzeźbiarką jest losem, do którego należy wzniosłość i przyziemność jednocześnie, erotyczna bliskość drugiego ciała, cud narodzin dziecka, śmiertelna utrata fizycznego istnienia osoby we wspólnocie egzystowania. To nie są godne tematy z odwiecznego kanonu artystów, to największe przeżycia, jakie przychodzi jej przelewać przez czas własnej historii.

Wtedy bycie artystką okazuje się błogosławionym sposobem na uporanie się z ciemną mocą kłębowiska emocji. Bo tworzenie jest też stanem obdarowania, odczuwania tajemnicy formy, dążenia do organicznej harmonii wypowiedzi artystycznej z doznawaniem świata. (…) Jako rzeźbiarka odnalazła się w tej samej twórczej przestrzeni z Jeanem Ipoustéguy i Aliną Szapocznikow. Wszystko, czego się podejmuje, musi być wykonane z największą starannością, na jaką ją stać. To żelazna zasada, której przestrzega. Jakość może sprawić, że przedmiot jest sztuką.

Marzenna Guzowska (fragment tekstu do folderu wystawy)

Kurator wystawy: Elżbieta Fuchs
Projekt ekspozycji: Czesław Kałużny

Wystawa rzeźby Barbary Falender
Wernisaż: 10 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 listopada 2013 roku
Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź

Dodaj komentarz