• 2013-10-14

Ehmann i Farocki. Praca w jednym ujęciu

Od 4 października w Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę projektu Antje Ehmann i Haruna Farockiego pt. Praca w jednym ujęciu.

Shrikar Marur, Kinshuk Surfan, Gautam Vishwnath, Cart Avenue, Bangalore, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shrikar Marur, Kinshuk Surfan, Gautam Vishwnath, Cart Avenue, Bangalore, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy każdą pracę widać? Czy warunki pracy i produkcji różnią się w zależności od miejsca? Odpowiedzi na te pytania poszukują Antje Ehmann i Harun Farocki, którzy od 2011 roku mierzą się z tematem pracy, prowadząc warsztaty dla początkujących filmowców na całym świecie. Efekty tego globalnego przedsięwzięcia, można w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Harun Farocki, wybitny filmowiec wymieniany jednym tchem obok Jean-Luc Godarda czy Chrisa Markera wspólnie z Antje Ehmann, teoretyczką filmu, artystką wideo i kuratorką otwierają wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi. Tytuł wystawy Praca w jednym ujęciu jest jednocześnie tytułem całego międzynarodowego projektu, w którym Ehmann i Farocki wspólnie badają temat pracy i możliwości oraz ograniczenia reprezentacji różnych rodzajów produkcji.

Autorzy przedsięwzięcia organizują warsztaty filmowe dla młodych twórców w piętnastu miejscach na świecie, m.in. w Argentynie, Bangalore, Berlinie, Hanoi, Johannesburgu, Lizbonie, Bostonie, Meksyku, Montrealu. Na trasie artystów znalazła się też Polska. Do Łodzi Antje Ehmann i Harun Farocki zawitali ze swoim projektem w maju. W dwutygodniowych warsztatach, które odbywały się w łódzkiej Filmówce wzięło udział kilkanaście osób. W ramach tych spotkań uczestnicy tworzyli filmy o określonych wymogach formalnych: nie dłuższe niż dwie minuty i zawierające tylko jedno ujęcie.

Taka forma prac to nawiązanie do jednego z pierwszych obrazów w historii kina – Wyjście robotników z fabryki braci Lumière. Zdaniem Farockiego i Ehmann, ta metoda skłania do uważnego rejestrowania świata. Warsztaty i materiały filmowe, które powstają w ramach projektu stawiają pytania o to, jak rozumiana jest praca w zależności od warunków produkcji, i lokalizacji, oraz o to jakie są różnice między tradycyjnymi, a współczesnymi formami pracy. Młodzi filmowcy zastanawiają się nad tym jak uchwycić istotę danej pracy, moment który najlepiej będzie ją reprezentował.

Na wystawie w ms1 będzie można obejrzeć siedem filmów autorstwa sześciu uczestników łódzkich warsztatów: Aleksandra Chciuk, The Tram Dome, 2013 i Sirens, 2013; Filip Gabriel Pudło, Automotive, 2013; Monika Masłoń, Kitchen, 2013; Aleksandra Hirszfeld, This is not an easy Stuff, 2013; Pawel Fabjański, Dentist, 2013; Wojciech Domachowski, Minors Leaving their Workplace, Łódź 2013. Oprócz filmów , które powstały w Łodzi częścią ekspozycji będą także prace reprezentujące różne rodzaje zajęć zrealizowane w siedmiu innych miastach: w Bangalore, Berlinie, Buenos Aires, Kairze, Moskwie, Rio de Janeiro i Tel Awiwie.

Każdej wystawie odbywającej się w ramach projektu Praca w jednym ujęciu towarzyszą piktogramy zaprojektowane przez Alice Creischer i Andreasa Siekmanna. Są przygotowywane na podstawie danych dotyczących liczby mieszkańców, poziomu zatrudnienia, charakteru lokalnej produkcji, wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W ten sposób stanowią graficzny komentarz podsumowujący specyfikę konkretnego miasta i charakter zmian społecznych, które obecnie wyznaczają kierunek jego rozwoju.

Organizatorami wystawy są: Goethe-Institut w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Autorami projektu są: Antje Ehmann i Harun Farocki
Współkuratorkami są: Aleksandra Jach i Joanna Sokołowska.

Antje Ehmann, Harun Farocki, Praca w jednym ujęciu
Wystawę można oglądać od 4 października do 17 listopada
Muzeum Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz