• 2013-10-12

Mistrzowie Architektury: Kamiel Klasse, NL Architects

17 października w dwóch lokalizacjach w Katowicach odbędą się: wernisaż wystawy prac holenderskiego biura NL Architects oraz wykład jednego z jego głównych projektantów: Kamiela Klaasse.

NL Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

NL Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amsterdamskie biuro NL Architekts założone zostało przez trzech projektantów: Pietera Bannenberga, Waltera van Dijk i Kamiela Klaasse. Oficjalnie swoją pracownię otworzyli w styczniu 1997 roku, jednak już od wczesnych lat dziewięćdziesiątych wspólnie projektowali. Trójka architektów poznała się w trakcie studiów na Politechnice w Delft, gdzie rozpoczęli wspólny dyskurs o sposobie wykorzystania tkanki miejskiej. Obecnie biuro zatrudnia międzynarodowy zespół 20 osób.

NL Architects swoją pracą i ideami chce pobudzać miejskie życie. Biuro za swój cel postawiło poszukiwanie alternatyw do sposobu w jaki żyjemy i pracujemy. Niektóre z ich projektów, takie jak: Parkhouse/Carstadt (który jest próbą łączenia auto-mobilności i architektury ), WOS 8 (bezszwowa stacja ciepłownicza), Mandarina Duck (wnętrza sklepu w Paryżu), BasketBar (kawiarnia, której dach jest boiskiem do koszykówki) czy A8ernA (zagospodarowanie przestrzeni kryjącej się poniżej podwieszonego pasa autostrady) stały się symbolem wkładu biura do współczesnej kultury.

Organizator: SARP Katowice
Kurator cyklu MA: Wojciech Małecki
Kuratorzy wystawy: Tadeusz Goryczka i Jaroslav Němec ( SPOK i KA), Magdalena Zmudzinska-Nowak, Jerzy Wojewódka i Karolina Chodura (PSL), Dan Merta (GJF), Aleksandra Grabowska, Mikołaj Machulik (SARP).

Mistrzowie Architektury: Kamiel Klasse, NL Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mistrzowie Architektury: Kamiel Klasse, NL Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa NL Architects
Wernisaż: 17 października 2013 r., godz. 17.00
Galeria Architektury SARP

Mistrzowie Architektury: Kamiel Klaasse | NL Architects
17 października 2013 r., godz. 18.30
Sala Audytoryjna ING Bank Śląski, ul. Sokolska 34
Katowice

Dodaj komentarz