• 2013-10-12

Międzynrodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum

Cinemaforum – 12. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych w Warszawie to jeden z najważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce.W tym roku rozpocznie się 23 października.

Międzynrodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynrodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cinemaforum co roku daje możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu najlepszych filmów fabularnych, jakie powstały w kraju i zagranicą, a ich twórcy mają niepowtarzalną szansę do skonfrontowania swojej twórczości zarówno z fachowym jury, jak i innymi autorami oraz żywiołową publicznością. Projekt jest połączeniem koncepcji szkoleń, paneli dyskusyjnych i warsztatów filmowych z ideą przeglądu konkursowego prezentującego światowe dokonania kina niezależnego. W konkursie prezentowane są zarówno etiudy studenckie, filmy profesjonalne, jak i produkcje całkowicie amatorskie.

W konkursie głównym będzie można zobaczyć 23 krótkometrażowe etiudy. Komisja selekcyjna wytypowała te produkcje z blisko 300 filmów nadesłanych z niemal całego świata m.in. Filipiny, Łotwa, Brazylia, Rumunia, Indie, Portugalia, Wenezuela, USA. Film wybrany przez prestiżowe jury zdobędzie Grand Prix w wysokości 5.000 zł. Produkcje powalczą także o statuetkę Telewizji Kino Polska.

Zwycięzcę Cinemaforum wyłoni jury w składzie:

  • Krzysztof Spór – dziennikarz filmowy i publicysta
  • Magdalena Popławska – reżyserka, aktorka filmowa i teatralna
  • Janusz Zaorski – scenarzysta, reżyser i producent filmowy

Celem Cinemaforum jest kształtowanie świadomych odbiorców sztuki filmowej, propagowanie ambitnego kina wśród młodej publiczności, promocja zdolnych twórców filmowych z całego świata i stworzenie im okazji do wymiany artystycznych doświadczeń oraz zaprezentowania się szerszej rzeszy odbiorców. Założeniem projektu jest promocja edukacji filmowej, kina artystycznego i niekomercyjnego oraz kreowanie środowiska odbiorców ambitnej sztuki filmowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się tegoroczna edycja prowadzonych w ramach Cinemaforum warsztatów edukacji filmowej Masterclass. Organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń – na jedno miejsce przypadało aż 5 osób! Projekt, odbywa się w Inqbatorze Edukacji Kulturalnej, a jego finał będziemy mogli zobaczyć w Kinotece.

Cinemaforum – 12. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego
23-27 października 2013 r.
Kinoteka
Warszawa

Dodaj komentarz