• 2013-10-12

Marcin Baran: poezje Zebrane

Z okazji 50. urodzin poety Marcina Barana 24 października Wydawnictwo EMG opublikuje wydanie zbiorowe wszystkich jego dotychczasowych wierszy. Spotkanie z poetą odbędzie się 14 października w Poznaniu.

Marcin Baran „Zebrane” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Marcin Baran „Zebrane” – okładka (źródło: materiały prasowe)

I tak od trzech dziesięcioleci zapisuję w wierszach to, co widzę, słyszę, myślę i czuję. Zdarza mi się wspomagać ów zapis wysiłkami wyobraźni i nieświadomości. W związku z tym jestem w tych wierszach nie tylko jako ja. Jestem w nich także jako ty i jako on, jako ona i jako ono, jako my i jako wy, i wreszcie jako oni. Ale na koniec tak naprawdę można tutaj znaleźć tylko mnie.

Marcin Baran Pięćdziesiątka

Marcin Baran (ur. 1963) – poeta, eseista, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Dyrektor programowy Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych poetów średniego pokolenia. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie. Od tamtej pory ogłosił dziesięć książek poetyckich, w tym Zabiegi miłosne (1996), za które otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike w 1997 roku. Ostatni tom – Niemal całkowita utrata płynności (Wydawnictwo EMG, 2012) został wyróżniony Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius w kategorii książka roku. Wiersze Barana były tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, czeski, portugalski, bułgarski, słowacki, słoweński. Wraz z przyjaciółmi, Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim, zredagował słynną antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler, która w 2010 roku doczekała się wznowienia poszerzonego o kolejne wiersze w odcieniu noir. Związany w latach 80. z legendarną grupą bruLionu. Współzałożyciel oraz redaktor kwartalnika pod tym samym tytułem. Mieszka w Krakowie.

W poniedziałek 14 października w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Marcinem Baranem. Wieczór wokół Zebranych poprowadzą prof. Piotr Śliwiński oraz Marcin Świetlicki.

Marcin Baran Zebrane
Premiera: 24 października 2013 roku
Wydawnictwo EMG

Spotkanie z poetą
14 października 2013 roku, godz. 18.00
Hol Balkonowy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz