• 2013-10-12

Jacek Zieliński – Szypły i Pląsy, czyli biologiczne myślokształty

Od 11 października w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Jacka Zielińskiego pt. Szypły i Pląsy.

Jacek Zieliński, z cyklu „Szypły i Pląsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Zieliński, z cyklu „Szypły i Pląsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szypły i Pląsy Jacka Zielińskiego to cykl rysunków wykonanych krwią i ołówkiem – biologiczne myślokształty, w których zapisane są emocje i myśli artysty. Sam rysunek jest kapryśny i wolny od krępujących procesów przygotowawczych. Powstaje spontanicznie, gdy w naturalny sposób następuje uszkodzenie ciała i krew nieoczekiwanie wydostaje się na zewnątrz.

Zastosowanie krwi jako medium, jak pisze artysta wywleka, wyciąga moją żywotność i nieżywotność, a niespokojny i zapętlony rysunek tworzy z nim jedność. Z tego łączenia i dopełniania, z tej kipieli myśli i biologii rodzą się potwory, organiczno-biologiczne odpady, ułożone w rysunkowo-krwawy korowód dziwolągów – emocjonalny bestiariusz.

– Małgorzata Jankowska

Jacek Zieliński (ur. 1970) zajmuje się grafiką – sucha igła, suchoryt, kolografia, monotypia, rysunkiem i fotografią. Zrealizował kilka krótkometrażowych filmów, m.in.: Czas, Ecce Homo i Axis Mundi (wspólnie z A. Pilewicz). Do dwóch ostatnich muzykę nagrał zespół HATI. Prace w kolekcjach polskich i zagranicznych. W latach 2007-2008 – prowadzenie i organizacja wystaw w autorskiej Galerii Sztuki Bursztynowe Drzewo w Toruniu.

Kuratorka: Małgorzata Jankowska

Jacek Zieliński, Szypły i Pląsy
Wernisaż: 11 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 listopada 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz