• 2013-10-12

Darkside – sztuka radiowa

25 listopada ukaże się album Toma Stopparda, opierający się na utworach z płyty The Dark Side Of The Moon Pink Floyd.

„The Dark Side Of The Moon", okładka (źródło: mat. prasowe)

„The Dark Side Of The Moon", okładka (źródło: mat. prasowe)

W roku 1973, kiedy płyta The Dark Side of the Moon była nowym wydawnictwem, mój znajomy odwiedził mnie w pracowni i przyniósł właśnie ten album. Naprawdę musisz napisać sztukę, która byłaby oparta na tej muzyce, powiedział mi wtedy. Niemal czterdzieści lat później Jeff Smith z Radio 2 zapytał, czy nie chciałbym napisać jakiejś sztuki z okazji 40. rocznicy premiery tego albumu. Jak można się domyślać, to nie była dla mnie trudna decyzja – opowiada Sir Tom Stoppard.

Na albumie Darkside znajdują się 54 minuty sztuki (w ramach której usłyszymy większość materiału z płyty The Dark Side of the Moon) oraz licząca 56 stron wkładka ze scenariuszem sztuki. Okładkę publikacji zdobi grafika stworzona przez Aubrey Po Powella (artysty związanego z grupą grafików Hipgnosis) we współpracy ze StormStudios, w oparciu o projekt autorstwa Aardman Animations powstały z myślą o promocji audycji radiowej sztuki. Dołączony scenariusz zawiera wszystkie dialogi oraz didaskalia, a także oryginalne teksty Rogera Watersa z płyty The Dark Side of the Moon. Poza Wielką Brytanią wydawnictwo dostępne będzie w kilku lokalnych wersjach zawierających dodatkową płytę i tłumaczenia tekstu na języki niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, holenderski, portugalski, japoński i mandaryński.

Darkside to napisana przez Toma Stopparda na zlecenie stacji BBC Radio 2 sztuka, w której słychać muzykę z kultowej płyty zespołu Pink Floyd The Dark Side of the Moon. Sztuka powstała na specjalne zamówienie z okazji 40. rocznicy ukazania się jednej z najsłynniejszych rockowych płyt wszechczasów, a jej radiowa premiera odbyła się 26 sierpnia 2013 roku.

Darkside – Tom Stoppard
Premiera: 25 listopada 2013 roku
Parlophone / Warner Music

Dodaj komentarz