• 2013-10-11

Izraelska gwiazda ponownie we Wrocławiu

W ramach Ethno Jazz Festival odbędzie się kolejny koncert gwiazdy największych światowych festiwali i najlepszych sal koncertowych – Yasmin Levy. Wokalistka wystąpi we wrocławskiej Hali Stulecia 10 grudnia 2013 roku.

Yasmin Levy (źródło: mat. prasowe)

Yasmin Levy (źródło: mat. prasowe)

Urodzona w Jerozolinie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino, nieużywany już język hiszpańskich Żydów. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Dlatego właśnie, że opiera się na muzyce swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość.

Yasmin Levy urodziła się w Bakaa, starej, urokliwej dzielnicy Jerozolimy. Jej pierwsza płyta, Romance & Yasmin, inspirowana była twórczością jej ojca – Ytzhaka Levy. W swojej twórczości skupiał się on na uwiecznianiu przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii i kultury sefardyjskich Żydów. Kolejny album, La Juderia, to również tradycyjne Ladino, ale po pobycie w Hiszpanii Yasmin zaczęła eksperymentować z Flamenco. Na tym albumie bardzo wyraźnie słychać jego wpływy. Kolejna płyta to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Płyta nagrywana była w Londynie, w Livingsto Studios. Produkowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izrael, Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór, Mano Suave, to tradycyjna pieść Beduinów, Którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas, jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie.

Yasmin Levy do tej pory wydała 5 płyt: Romance & Yasmin (2004), La Juderia (2005), Mano Suave (2007) i Sentir  (2009). Ostatnia płyta pt. Libertad ukazała się w ubiegłym roku.

Koncert Yasmin Levy:
10 grudnia 2013 r., godz,. 19.00
Sala Audytoryjna Wrocławskiego Centrum Kongresowego
ul. Wystawowa 1, Hala Stulecia we Wrocławiu

Dodaj komentarz