Alegoryczny wideomapping o wywózkach na Sybir

11 października Muzeum Wojska zaprasza na wideomapping na ścianie budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB w Białymstoku. Wielkoformatowa animacja opowiada w alegoryczny sposób historię białostoczan wywiezionych w latach 40. XX wieku na Sybir.

„Wyrwa w pamięci: wideomapping” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Wyrwa w pamięci: wideomapping” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Twórcami animacji są studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z FKN Filmovi. Pokazy odbędą się dwukrotnie: o godz. 18.30 i 20.30. Wstęp wolny i gorąca herbata dla wszystkich gości.

Wyjątkowość tego przedsięwzięcia polega na tym, iż grupa studentów PB (Filmovi) pracowała nad projektem niemal 5 miesięcy z własnej woli, pasji i zaangażowania, tworząc autorską opowieść o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. I stworzyli to metodą, która jest niezwykle efemeryczna – dwa pokazy i… po wszystkim.

Wideomapping to rodzaj animacji. Wyświetlane na fasadzie budynku obrazy współgrają z jego strukturą, kształtem i detalami. W trakcie projekcji wszystkie elementy wprawiane są w ruch – a przynajmniej takie wrażenie mają oglądający. Pierwszą realizację tego typu Filmovi przygotowali w Białymstoku rok temu. Tym razem ściana ożyje za sprawą historii wywózek, opracowanej i przetworzonej w taki sposób, by pokazać, jak ją rozumieją i wyrażają młodzi ludzie. Podstawą scenariusza są opowieści mieszkańców Białegostoku deportowanych w latach 1940–41. Na fasadzie CNK będzie można zobaczyć zatem 20-minutową projekcję opatrzoną muzyką, która łączyć będzie animację zwykłą z trójwymiarową, obrazy realistyczne i alegoryczne.

Wydarzenie odbywa się w ramach Jesieni Studenckiej organizowanej przez Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów w Białymstoku – partnerów projektu Wyrwa w pamięci.

Kontekst historyczny projektu Wyrwa w pamięci określają cztery wielkie deportacje z lat 1940–1941 – jedno z najważniejszych doświadczeń XX w. Wywózki dotknęły wówczas setek tysięcy mieszkańców dawnych kresów II Rzeczpospolitej, a w sposób szczególny Białystok, który utracił 20 tys. obywateli. Wokół wielkiego poczucia straty koncentruje się główna idea projektu:

Spróbujcie to sobie teraz wyobrazić. Pomyślcie, że nagle w każdej grupie, której jesteście istotną częścią (rodziny, klasy, bloku, ulicy), brakuje co piątej osoby.

Wyrwa pamięci wpisuje się także w ideę utworzenia w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru i włączenia w ten proces, od samego początku, młodych ludzi. Projekt zakłada zrealizowanie czterech bloków działań adresowanych do uczniów i studentów i w dużym stopniu przez nich realizowanych. Wszystkie oparte będą o język i estetykę bliskie młodemu pokoleniu: street art (murale, graffiti), happening, instalację fotograficzną, warsztaty interdyscyplinarne. Prócz wideomappingu w planach pozostała jeszcze fotoinstalacja, której prezentacja odbędzie się 14 listopada.

Wideomapping
11 października 2013 roku, godz. 18.30 i 20.30
Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej w Białymstoku

Dodaj komentarz