• 2013-10-11

Wojciech Bruszewski: twórczość literacka i wideo

Fundacja Korporacja Ha!art i BWA w Zielonej Górze 12 października zapraszają na spotkanie wokół twórczości Wojciecha Bruszewskiego i promocję książki Big Dick. Spotkanie poprowadzi Ewelina Sasin, a fragmenty powieści przeczyta Małgorzata Bruszewska-Kamińska.

Wojciech Bruszewski „Big Dick” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Bruszewski „Big Dick” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Bruszewski, prekursor i tytan polskiej sztuki wideo, pod koniec swojego życia poczuł się rozczarowany oddziaływaniem sztuki współczesnej i zwrócił się ku formom literackim. Tuż przed śmiercią napisał Big Dicka – monumentalną, wielowątkową powieść aspirującą do pomieszczenia w sobie istoty XX wieku.

Głównym bohaterem powieści jest Richard von Hakenkreuz, który na początku XX wieku z niewielkiej miejscowości w Afryce przyjeżdża do Europy i przywozi ze sobą swastykę. Akcja rozgrywa się przez cały XX wiek i w początkach XXI wieku do momentu usunięcia z programu Microsoft Word symbolu nazizmu. Richard von Hakenkreuz jest postacią drugiego planu w makropolityce XX wieku, spotyka się z możnymi tego świata. Pojawia się w bardzo ważnych, rozstrzygających i kompromitujących momentach dziejów ludzkiego globu. Książka zakrojona jest na wielowymiarową, brawurową, niemożliwą opowieść o XX wieku. W realizacji tej niemożliwości pomaga artyście forma utworu. Autor określił gatunek powieści jako fikcję dokumentalną, zawierającą 44 kody, które są odsyłaczami do elektronicznej biblioteki zbioru zaszyfrowanych plików audiowizualnych oraz fotografii. Specjalnie przygotowana przez artystę strona internetowa staje się integralną częścią powieści. Czytelnik w konkretnych partiach przerywa lekturę tekstu i dzięki znajomości kodu dostaje się do elektronicznej biblioteki, gdzie konfrontuje świat przedstawiony w słowach z dowodami audiowizualnymi w Internecie, które stawiają jeszcze więcej znaków zapytania i potęgują poczucie halucynacyjnego porządku świata.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane filmy eksperymentalne Wojciecha Bruszewskiego, m.in. YYAA, Klaskacz, Muzyka zachowań.

Wojciech Bruszewski (1947–2009) – polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, wykładowca. Prekursor sztuki wideo w Polsce. Ukończył studia na wydziałach: operatorskim w 1970 roku i reżyserii w 1975 roku w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jako artysta związany był ze sztuką awangardową. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej. W latach siedemdziesiątych, jako członek Warsztatu, uczestniczył w międzynarodowym ruchu Kina Strukturalnego. Członek grupy Zero 61. Od 1981 roku członek Internationales Künstler Gremium w Niemczech. W latach 1990–1992 Prezes Konstrukcji w Procesie. Współzałożyciel Stowarzyszenia GUST (Grupy Użytkowników Systemu TeX). Jako filmowiec i twórca sztuki wideo brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak: documenta 6, documenta 8 w Kassel czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu.

Wojciech Bruszewski – spotkanie wokół twórczości
12 października 2013 roku, godz. 17.00
BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz