• 2013-10-11

Mike Leigh w Polsce

Od 23 października w warszawskim Kinie Iluzjon potrwa retrospektywa filmów jednego z najbardziej znanych brytyjskich reżyserów filmowych i teatralnych – Mike’a Leigh.

Retrospektywa filmów Mike’a Leigh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Retrospektywa filmów Mike’a Leigh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórca będzie gościł w Warszawie w dniach 23-24 października. Retrospektywa i spotkanie z reżyserem odbędą się w stołecznym kinie Iluzjon. Spotkanie z reżyserem poprowadzi krytyk i dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Michał Chaciński.

Po zakończeniu przeglądu w Warszawie pokazy odbędą się w Poznaniu (2-14 listopada, Nowe Kino Pałacowe) oraz we Wrocławiu (15-26 listopada, kino Nowe Horyzonty). Na przegląd złoży się 18 tytułów pochodzących zarówno ze zbiorów Filmoteki Narodowej, jak i specjalnie na ten cel sprowadzonych z Wielkiej Brytanii.

Ogólnopolskiej retrospektywie towarzyszyć będzie multimedialna wystawa fotosów i plakatów do filmów reżysera, pochodzących ze zbiorów Filmoteki Narodowej, British Council w Londynie oraz British Film Institute.

Życie jest szorstkie dla wielu ludzi i nic nie można na to poradzić. Uważam, że funkcją sztuki – a tym samym kina – jest konfrontowanie tego, co czyni życie ciężkim. Jako filmowiec chciałbym bawić i śmieszyć, ale chciałbym także zmierzyć się z tym, co nieprzyjemne.

– Mike Leigh w rozmowie z Howie Movshovitzem

Mike Leigh stworzył w kinie specyficzny styl łączący wnikliwą obserwację rzeczywistości z poetyką absurdu. Jego filmy podejmują zwykle tematykę społeczną, ukazując zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach. Ważnym aspektem filmowego stylu brytyjskiego reżysera jest praca z aktorami oparta na improwizacji i wielomiesięcznym, drobiazgowym budowaniu postaci. Centralnym motywem twórczości reżysera są rodzina, dylematy codziennej egzystencji, problem więzi międzyludzkich. Często jednak skomplikowana sieć wzajemnych stosunków okazuje się źródłem siły dla bohaterów filmów Leigh. Krępujące więzy przynoszą w efekcie ratunek, swoiste oczyszczenie. Mimo wielu elementów sugerujących narodową przynależność dzieł Brytyjczyka, dba on jednak o czytelne przesłanie, pozwalające interpretować jego twórczość w kategoriach uniwersalnych, ogólnoludzkich.

Retrospektywa filmów Mike’a Leigh
23-31 października 2013 r.

Spotkanie z reżyserem
23 października 2013 r., godz. 21.15 (po projekcji filmu Wszystko albo nic)
Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz