• 2013-10-11

Literacka Nagroda Nobla dla Alice Munro

Laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla została kanadyjska pisarka Alice Munro. 10 października Szwedzka Akademia Literatury ogłosiła werdykt, w uzasadnieniu określając Munro mistrzynią współczesnych opowiadań.

Alice Munro urodziła się 10 czerwca 1931 roku w Wingham, kanadyjskiej prowincji Ontario. Jej matka była nauczycielką, a ojciec hodowcą lisów. Po szkole średniej zaczęła studiować dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie w Zachodnim Ontario, ale porzuciła to zajęcie, gdy wyszła za mąż w 1951 roku. Razem z mężem zamieszkali w Victorii w Brytyjskiej Kolumbii, gdzie otworzyli księgarnię.

Munro zaczęła pisać opowiadania już jako nastolatka. Karierę rozpoczęła w latach 50. od publikowania w różnych magazynach, lecz pierwszą książkę – Taniec szczęśliwych cieni – wydała dopiero w 1968. W 1971 ukazał się jej drugi zbiór opowiadań Dziewczęta i kobiety, do którego przylgnęło nadane przez krytyków określenie Bildungsroman (z niem. powieść o formowaniu, przyp. red.).

Munro jest znana głównie jako autorka opowiadań. Wydała m.in. Za kogo ty się uważasz? (1978), The Moons of Jupiter (1982), Uciekinierka (2004), Widok z Castle Rock (2006), Zbyt wiele szczęścia (2009) i najnowszy zbiór Drogie życie (2012).

Munro zdobyła uznanie dzięki nastrojowej prozie, cechującej się przejrzystością i psychologicznym realizmem. Niektórzy krytycy nazywają ją kanadyjskim Czechowem. Akcja jej opowiadań często rozgrywa się w małomiasteczkowym środowisku, gdzie starania o społeczną akceptację często są przyczyną napiętych relacji i konfliktów moralnych, wynikających również z różnic pokoleniowych i ścierających się ambicji. Teksty Munro często przedstawiają codzienne, lecz decydujące wydarzenia, które rzucają światło na opowieść i umożliwiają pytaniom egzystencjalnym pojawienie się w nagłym przebłysku.

Munro obecnie mieszka w Clinton, niedaleko jej rodzinnego domu w południowo-wschodnim Ontario.

Literacka Nagroda Nobla 2013
Laureatka: Alice Munro
10 października 2013 roku

Dodaj komentarz