• 2013-10-11

Nowy Murakami już w listopadzie

Swoją nową powieść pt. Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa Haruki Murakami wydał w kwietniu tego roku. W Polsce książka ukaże się 6 listopada nakładem Wydawnictwa Muza.

Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Haruki Murakami, faworyt tegorocznej Nagrody Nobla, wydaje w Polsce nową powieść. Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa to książka o życiowej podróży, poszukiwaniu tożsamości i prawdy o swojej przeszłości. Autor wraca w niej do realistycznego stylu docenionego przez czytelników w jednej z jego najpopularniejszych powieści – Norwegian Wood.

Główny bohater powieści, Tsukuru Tazaki, ma 36 lat, jest z zawodu inżynierem i projektuje dworce kolejowe. Ze względu na niespodziewane odtrącenie przez przyjaciół ze szkoły średniej nie potrafi uciec od myśli o śmierci i popada w życiową obojętność. Nowo poznana kobieta skłania go do wyruszenia w podróż i odnalezienia zaginionych przyjaciół. Jaki jest powód odrzucenia przez znajomych sprzed lat? Odpowiedź znajduje się u kresu jego pielgrzymki.

Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa opiera się na symbolice barw reprezentowanych w kulturze japońskiej przez znaki Kanji: białej, czarnej, niebieskiej i czerwonej. Kolory te odpowiadają imionom dawnych przyjaciół Tazakiego, jedynie główny bohater pozostaje bezbarwny. Długa i daleka podróż w czasie i przestrzeni doprowadzi go do poznania tajemnic z przeszłości. Czy uda się je rozwikłać?

Tytuł nowej powieści Murakamiego pochodzi z suity Ferenca Liszta Lata pielgrzymstwa.

Powieść zadebiutowała w Japonii w kwietniu tego roku, osiągając sprzedaż 600 tysięcy egzemplarzy w ciągu doby i 1,5 miliona w ciągu pierwszego tygodnia. Koreańskie wydawnictwo Minumsa za prawa do publikacji tytułu zapłaciło 1,5 miliona dolarów. Polskie wydanie książki ukaże się jako pierwsze w Europie, na świecie do tej pory pojawiły się tłumaczenia chińskie i koreańskie. Muza S.A. informuje, że zaliczka za prawa do publikacji najnowszej powieści Murakamiego jest najwyższą ze wszystkich kwot przeznaczonych na jeden tytuł w całej historii działalności wydawnictwa.

Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Wydział Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974–1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. Trylogię składającą się z Hear the Wind SingPinball i Przygody z owcą uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki: Koniec Świata i Hard-boiled WonderlandNorwegian WoodTańcz, tańcz, tańcz , Na południe od granicy, na zachód od słońca ugruntowały pozycję Murakamiego jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Murakami jest także autorem takich książek jak Kafka nad morzemPo zmierzchuO czym mówię, kiedy mówię o bieganiu, a także trzech zbiorów opowiadań.

Haruki Murakami Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa
Premiera: 6 listopada 2013 roku
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz