• 2013-10-11

Polski teatr a Zagłada

17 września premierę miała książka Grzegorza Niziołka, profesora UJ i PWST w Krakowie, pt. Polski teatr Zagłady – pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady.

Grzegorz Niziołek „Polski teatr Zagłady” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Grzegorz Niziołek „Polski teatr Zagłady” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Polski teatr Zagłady to propozycja nowej perspektywy oglądu polskiego teatru. Autor daje pełny przegląd zjawisk teatralnych – od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi – w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy symbolicznych zadośćuczynień i pułapki retoryki wzniosłości.

Krytycznemu namysłowi poddana tu zostaje swoista gra prowadzona w ramach teatru, i szerzej – społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust, i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego złego widzenia ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru. Nie jest to jednak książka o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w polskiej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

Grzegorz Niziołek (ur. 1962) – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie; kierownik literacki Starego Teatru w latach 2004–2007, pomysłodawca festiwalu re_wizje i dyrektor artystyczny dwóch jego pierwszych edycji, poświęconych współczesnym interpretacjom tekstów romantycznych i antycznych. Od 2008 do 2010 roku dyrektor artystyczny (wspólnie z Agatą Siwiak) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi; współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma teatralnego Didaskalia.

Spotkanie wokół książki odbędzie się 28 października o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie. W dyskusji udział wezmą: dr hab. Grzegorz Niziołek, dr Iwona Kurc, prof. Andrzej Leder.

Grzegorz Niziołek Polski teatr Zagłady
Premiera: 17 września 2013 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Dodaj komentarz