• 2013-10-11

Bogowie – ruszyły zdjęcia do filmu o prof. Relidze

Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Łukasza Palkowskiego, Bogowie. Jest to oparta na faktach, filmowa opowieść o młodym Zbigniewie Relidze, w którego rolę wcieli się Tomasz Kot.

Tomasz Kot jako Zbigiew Religa w filmie „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Kot jako Zbigiew Religa w filmie „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski (źródło: materiały prasowe)

Film portretuje wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze. Tomasz Kot tak mówi o swojej roli:

To jest film o pięknej sprawie i stanowi duże wyzwanie aktorskie. Podczas przygotowań poznałem ludzi uratowanych dzięki działalności Zbigniewa Religi, którzy dalej żyją. Odczuwam olbrzymią odpowiedzialność za tę rolę.

Producent filmu, Piotr Woźniak-Starak dodaje: To jest historia człowieka o niebywałej charyzmie, który dzięki determinacji odniósł sukces, płacąc za niego wysoką cenę. Profesorowi Relidze należy się ten film.

Scenariusz opowiada o dwóch latach z życia Religi, gdy wraz z ekipą młodych lekarzy opuszcza Warszawę i obejmuje własną klinikę. Przeciwstawienie się młodego zespołu pod wodzą Religi ich dawnym nauczycielom było dla wszystkich dużym ryzykiem zawodowym.

Biografia Profesora to autentyczny portret niepokornego. I to spostrzeżenie chwyciło mnie na początku [...] W toku rozmów z jego bliskimi i współpracownikami okazało się, że ów portret jest pełen sprzeczności

– mówi scenarzysta i producent filmu Krzysztof Rak

W obsadzie poza Tomaszem Kotem, zobaczyć będzie można Piotra Głowackiego i Szymona Piotra Warszawskiego, Rafała Zawieruchę grających role Mariana Zembali, Andrzeja Bochenka oraz Romualda Cichonia. Żonę profesora, Annę Religę gra Magdalena Czerwińska. W filmie wystąpią również m.in. Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Marian Opania, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Władysław Kowalskieg, Damian Damięcki.

Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, na Mazurach i na Śląsku. Zakończenie prac planowane jest na początku listopada.

Bogowie
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Obsada: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski, Rafał Zawierucha, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Marian Opania, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Damian Damięcki.
Produkcja: Polska 2013
Producent: Watchout Productions, Piotr Woźniak-Starak i Krzysztof Rak
Premiera: jesień 2014 r.

Dodaj komentarz