• 2013-10-11

8. Biennale fotografii – o miłośnikach i miłośniczkach

15 listopada w Poznaniu rozpocznie się 8. Biennale Fotografii. Hasłem tegorocznej edycji będzie Pasja fotografii – o miłośnikach i miłośniczkach. Organizatorem wydarzenia jest Galeria Miejska Arsenał.

Paweł Kula, „Paweł Kula tribute to John Herschel”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kula, „Paweł Kula tribute to John Herschel”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Biennale Fotografii będzie składać się z trzech wystaw głównych, przygotowywanych przez Krzysztofa Gutfrańskiego, Karola Radziszewskiego oraz wystawy przygotowywanej wspólnie przez Jarosława Klupsia i Marka Noniewicza. Ponadto zostanie zaprezentowana wystawa wyłoniona w konkursie kuratorskim Instant Curiosities, której kuratorem jest Witold Kanicki, oraz wystawy towarzyszące. Na Biennale składa się również wystawa laureata konkursu ubiegłej edycji Poznań Photo Diploma 2011 – Jakuba Karwowskiego

Kolejna edycja Biennale Fotografii dotyczyć będzie miłości, fascynacji, pełnego pasji podejścia do sztuki fotografii. Poddajemy pod namysł figurę amatora i pasjonata, analizujemy przygody fotograficznych fetyszystów, miłośników fotografii analogowej i cyfrowej, próbujemy zrozumieć fenomen kolekcjonerów-dziwaków, jak też przyglądamy się postaci fotografa ogarniętego namiętnością zdobywania obrazów, jakim jest paparazzi. Miłość do fotografii przybiera różne kształty, jest zmysłowa, eksperymentalna, pełna uniesień, spontaniczna, przypadkowa. Bywa też osobliwie precyzyjna, uporządkowana, zachłanna, czuła, elitarna i pełna dydaktyzmu.

Miłośnicy i miłośniczki fotografii ukazują się nam pod różnymi postaciami, a symbolicznych figur uosabiających to zamiłowanie jest znacznie więcej:

Amatorzy – miłośnicy działający na marginesie rynku, regulowanego twardymi zasadami ekonomii, którzy byli swoistym kołem zamachowym rozwoju fotografii, zarówno w zakresie techniki jak i działalności rozumianej w kategoriach sztuki. To właśnie w dużej mierze na micie twórcy-miłośnika, osoby uniezależnionej od tzw. fotografii zawodowej i świata komercji, była ufundowana polska fotografia artystyczna XX wieku.

Zbieracze – osobnicy owładnięci pasją gromadzenia, zafascynowani tym, co jest przedmiotem ich pożądania i poszukiwań. Znanych jest wiele znakomitych kolekcji fotografii, a tysiące innych, mniej spektakularnych, pozostają prywatną sprawą ich właścicieli. Kolekcjonować można zdjęcia wykonane przez określonego autora, powstałe w określonym czasie, określonej technice lub według innego jeszcze klucza.

Cyfracze – są miłośnikami obrazów fotograficznych, ale także technologii, która je stwarza. Cyfracze – zgrupowani na portalach społecznościowych, tworzący kluby fotograficzne, wychodzący z sieci do świata rzeczywistych spotkań. Znaczenie ma tu nie tylko robienie zdjęć, ale przede wszystkim dzielenie się nimi z innymi: dyskusja, spotkanie, wymiana.

Eksperymentatorzy – ci, dla których fotografia (wkroczywszy na teren sztuki) stała się probierzem działań odzwierciadlających ich życiowe zamiłowania (pozwoliła ujawnić namiętne przypatrywanie się życiu, zmysłowe postrzeganie rzeczywistości i czułość, jaką obdarzane bywają przedmioty, przestrzenie, ludzie).

Rada Programowa: Marianna Michałowska, Zofia Starikiewicz, Maciej Szymanowicz
Koordynacja Biennale Fotografii: Karolina Sikorska
Organizator: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

8. Biennale Fotografii. Pasja fotografii – o miłośnikach i miłośniczkach
Biennale odbędzie się od 15 listopada do 15 grudnia 2013 roku
Poznań

Dodaj komentarz