• 2013-10-11

20 lat Katedry Fotografii PWSFTviT – rozwój i przemiany

Od 11 października w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę z okazji 20-lecia Katedry Fotografii PWSFTviT pt. #20latfotografiipwsftvit. W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane prace ponad 250 absolwentów i studentów PWSFTviT.

Fot. Maciej Nowaczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Maciej Nowaczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa dość przewrotnie próbuje zmierzyć się z wyzwaniem zobrazowania dwóch dekad fotografii w Szkole Filmowej. Fotografii, która gdzieś w tle dominującego w Szkole obrazu filmowego, wypracowała swoje strategie i przestrzenie istnienia, raz sięgając np. po historyczny kolodion, innym razem pytając o granice medium korzystając z technik wideo, a w przysłowiowej przestrzeni pomiędzy odnajdziemy m.in. szeroko rozumianą i płynnie przenikającą się fotografię konceptualną, dokument, reportaż, a także prace umiejętnie balansujące między sztuką a reklamą.

20 lat historii Fotografii w Szkole to także ostatnie 20 lat rozwoju i przemian samej fotografii we współczesnym świecie – to zmieniające się technologie, sposoby istnienia i funkcje obrazu. W świecie nadmiaru bodźców fotografia – podobnie jak inne media – szuka własnych przestrzeni wykorzystując m.in. strategie znakowania i katalogowania, ujawniając tym samym nowe obszary współistnienia – te realne i te wirtualne. Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy stałej komunikacji i usieciowienia, gdzie tagowanie wyznacza sposób przetrwania nadmiaru informacji i bodźców. Strategia ta ma jeszcze jeden ważny aspekt: oparta jest na procesie wzajemnego oddziaływania najróżniejszych kierunków i tendencji. Każde działanie artystyczne, wszelkie pomysły, poszukiwania indywidualne czy grupowe mają wpływ na sieć połączeń świata sztuki audiowizualnej. Żaden ze sposobów obrazowania, jakie pojawiły się w trakcie dwudziestoletniej historii Wydziału Fotografii PWSFTviT, nie pozostaje więc bez znaczenia, wszystkie wpisują się w coś w rodzaju neuronowej sieci powiązań z innymi kulturowymi tendencjami i zjawiskami.

Kuratorka: Aleksandra Hirszfeld
Współkuratorki: Anna Kazimierczak, Anna M. Zarychta
Koncepcja architektoniczna: Małgorzata Kuciewicz CENTRALA

#20latfotografiipwsftvit
Wystawę można oglądać od 11 października do 24 listopada 2013 roku
Ośrodek Propagandy Sztuki
Park im. H. Sienkiewicza
Łódź

Dodaj komentarz