• 2013-10-10

Tomasz Malec z eksperymentem dźwiękowym w Wozowni

Od 11 października w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Tomasza Malca pt. Opera. Ekspozycja jest ostatnią w tym roku prezentacją w ramach cyklu Laboratorium Sztuki 2013. Nie(po)rozumienie.

Tomasz Malec, „Ciuk 007” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Malec, „Ciuk 007” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pracy Opera artysta inicjuje eksperyment bazujący na zjawiskach językowych wytworzonych w obrazowej społeczności: systemie porozumiewania się wielojęzycznej, odosobnionej grupy, egzystującej w nieludzkich warunkach. Do realizacji artystycznej wybrane zostało kilkanaście słów z tego zasobu.

Projekt składa się z kilkunastu modułów audiowizualnych. Każdy z nich stanowi zestawienie graficznego wyobrażenia wybranego słowa ze słownika lagrowego oraz zmodyfikowanego znaczenia tego słowa dobiegającego z głośnika. Dźwięk uruchamiany jest za pomocą czujnika ruchu, kiedy widz przechodzi obok modułu. Poruszająca się osoba przywołuje wiele nakładających się na siebie warstw dźwiękowych i ze słów o różnej etymologii jednolity kod – może nową stadtszprachę – niedbałą, niezrozumiałą, zmienną, nietrwałą, iluzoryczną jak dzisiejszy język.

Tomasz Malec – urodzony w 1969 roku w Lublinie. Pomysłodawca Domowej Inicjatywy Artystycznej. Jeden z twórców Pawilonu Stabilnej Formy – nieformalnego kolektywu artystycznego. Zajmuje się litografią oraz tworzy instalacje site specific. W swoich pracach często nawiązuje do problemu eksterminacji Żydów, uprzedzeń na tle narodowościowym i religijnym. Jest zainteresowany znakiem, słowem, wierszem, tym, co wydarza się w ich obrębie i między nimi.

Kuratorka: Maria Niemyjska

Tomasz Malec, Opera
Wystawę można oglądać od 11 października do 17 listopada 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz