Cricoteka przedstawia powieści pisane przez artystów

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka 26 i 27 października zaprasza na wykłady i performanse w ramach projektu Powieść jako forma sztuki, który podejmuje temat powieści pisanych przez artystów.

Kolekcja powieści artystów, MHKA w Antwerpii, fot. David Maroto (źródło: materiały prasowe)

Kolekcja powieści artystów, MHKA w Antwerpii, fot. David Maroto (źródło: materiały prasowe)

Projekt jest próbą podjęcia systematycznych badań nad zjawiskiem powieści pisanych przez artystów. Pojawiały się one już w XX wieku, jednak to w ciągu ostatnich piętnastu lat wielu artystów zaczęło traktować powieść jako środek artystycznego wyrazu. Co ciekawe, nikt do tej pory nie zajmował się tym zagadnieniem. W rezultacie wielu piszących artystów nie zdaje sobie sprawy z tego, że inni też piszą. The Book Lovers ma na celu zwrócenie uwagi na tę tendencję, która jak dotąd pozostała niezauważona. Projekt pojawia się w wielu odsłonach. Dzięki zaangażowaniu MHKA w Antwerpii jego podstawą jest kolekcja powieści pisanych przez artystów oraz równolegle tworzona baza danych dostępna online. Towarzyszy im seria wystaw, prezentacji, program performansów oraz tymczasowe księgarnie w różnych miejscach na świecie.

Niektórzy artyści zajmują się po prostu pisaniem powieści, dla innych gatunek ten stanowi środek artystycznego wyrazu równoważny performansowi czy wideo. Ci drudzy, którym poświęcony jest projekt, starają się doprowadzić do długotrwałego zaangażowania widzów w dzieło sztuki. Stosowane przez nich strategie twórcze, mające służyć samemu procesowi, a nie osiągnięciu ostatecznego wyniku, są sprzeczne ze strategiami dominującymi w instytucjach oraz na rynku sztuki. Powieści tworzone przez artystów wprowadzają do sztuk wizualnych elementy typowe dla literatury, takie jak fikcja, identyfikacja oraz zagadnienia autorstwa. Wszystkie z nich wskazują na chęć podważenia przekonań dotyczących indywidualnej tożsamości oraz stworzenia nowych miejsc intersubiektywnej wymiany. Z perspektywy historycznej powieści artystów wywodzą się z estetyki relacyjnej, a nie ze sztuki konceptualnej, choć tworzenie czysto tekstualnych prac sugerowałoby coś innego. Powieści nadają się też do produkcji i dystrybucji masowej, stały się metodą interwencji w sferze publicznej.

Prezentacja, organizowana przez Cricotekę we współpracy z warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będzie miała formę platformy dyskusyjnej poświęconej zjawisku powieści pisanych przez artystów widzianemu z różnych perspektyw. W ramach dwudniowego programu dyskutowane będzie przenikanie się literatury i sztuk wizualnych: od kartki papieru do powieści rozumianej jako obiekt relacyjny i forma interwencji publicznej, od pisania niekreatywnego do życia społecznego książki. Prezentacje będą przybierać bardzo różnorodną formę: wykładów, wywiadów i performansów, które powstaną specjalnie na potrzeby projektu. Organizatorzy mają nadzieję, że razem z zaproszonymi ekspertami, dzięki zastosowaniu różnorodnych metod badawczych, uda się poszerzyć pojęcie przestrzeni literackiej i wypracować nowe spojrzenie na widza, który teraz stał się czytelnikiem.

Zaproszeni goście:

Bart de Baere, Barbara Browning, Angus Cameron (jako Goldin+Senneby), Sebastian Cichocki, Ann Demeester, Guy de Cointet, Jan Gondowicz, Yayoi Kusama , Chus Martínez, Tom McCarthy, Momus, Simon Morris, Ingo Niermann, Mark von Schlegell, Lindsay Seers.

Kuratorzy: David Maroto i Joanna Zielińska

Język: Polski i angielski (tłumaczenie symultaniczne)

Organizatorzy: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Powieść jako forma sztuki
26 i 27 października 2013 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz