• 2013-10-10

Pomorskie Dni Chopinowskie

W dniach 11 i 12 października odbędzie się druga edycja VII Pomorskich Dni Chopinowskich, organizowanych corocznie w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, będącym Oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Muzeum Narodowe w Gdańsku, logo (źródło: mat. prasowe)

Muzeum Narodowe w Gdańsku, logo (źródło: mat. prasowe)

Dni Chopinowskie odbywają się na pamiątkę pobytu F. Chopina w Waplewie Wielkim w 1827 roku. Program tegorocznych Dni Chopinowskich prezentuje się następująco:

11 października, godz. 17.00, Koncert Muzyki Klasycznej
Recital chopinowski w wykonaniu:
Radosław Kurek – fortepian:
Fryderyk Chopin (1810-1849), 2 Nokturny:  op. 55, f-moll nr 1, Es-dur nr 2

Walc As-dur op. 34 nr 1
Impromptu Ges-dur op. 51
Barkarola Fis-dur op. 60
Polonez-Fantazja As-dur op. 61
Ballada As-dur op. 47

12 października 2013 r., godz. 17.00 Koncert Muzyki Jazzowej
Koncert Duetu Jazzowego w składzie:
Bogdan Hołownia – fortepian
Maciej Sikała – saksofony

Radosław Kurek jest laureatem pianistycznych i kameralnych konkursów m.in.: Konkursu Chopinowskiego w Narwie (III nagroda, Estonia 2001), Konkursu im. Pancho Vladigerova w Shumen (IVnagroda, Bułgaria 2007), XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych (I nagroda, Wrocław 2003. Z kwartetem fortepianowym ,,Dali” został finalistą Konkursu ,,Vittorio Gui’’ we Florencji (2008), a z ukraińskim wiolonczelistą Georgyi’m Lomakovem w 2008 roku zdobył I nagrodę na Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). W roku 2012 został laureatem The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie. Jako solista występował z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii w Shumen (Bułgaria) oraz z Sinfonietta Cracovia. Nagrywał dla wytwórni płytowej DUX, Soliton, BeArTon niemieckiej GENUIN i Bayerischer Rundfunk w Monachium, a także Radia Gdańsk i TVP Bydgoszcz.

Jazz, który wykonuje Bogdan Hołownia określa się mianem mainstream, czyli główny nurt. Bogdan Hołownia pochodzi z Torunia, gdzie ukończył średnią Szkołę Muzyczną. Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordonyego. Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Później współpracował między innymi z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem. W rodzinnym Toruniu grywa od 1994 roku wraz z Andrzejem “Brunerem” Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem w grupie o nazwie Los Angeles Trio. W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Został laureatem Grand Prix Jazz Melomani za 2002 rok w kategorii – artysta roku Jazzowy Oscar.

Maciej Sikała to saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród m.in.: I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995 – 2005 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku. Nagroda Programu III Polskiego Radia – Mateusz‘ 95. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1986 rok). Grał w takich zespołach jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester’em Bowie i Kenny Wheeler’em oraz pianistą Dolphem Castelano i wokalistą Miles’em Griffith’em. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harper’a. Koncertował z: Reggie Workman, Billy Hart, Joanne Brackeen. Obecnie współpracuje z Piotr Wojtasik Quartet, Kwartetem Wojciecha Niedzieli, w kwartecie z Maciejem Grzywaczem, Piotrem Lemańczykiem i kanadyjskim perkusistą Tyler’em Hornby, Sopot – Hamburg Jazz Quintet. Nagrał ok. 40 płyt jazzowych, w tym trzy autorskie: Blue Destinations (1998), The Sheep is Found (2001), Another One For… (2006). CD The Sheep is Found zdobyło nominację do nagrody Fryderyk 2001, a Macieja Sikałę nominowano do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

VII Pomorskie Dni Chopinowskie
od 11 do 12 października 2013 roku
Waplewo Wielkie

Dodaj komentarz