• 2013-10-10

Polska w oczach cudzoziemców

Dwa pokazy spektaklu Mówię do Ciebie o Polsce Strefy WolnoSłowa z nową obsadą, odbędą się 26 października w Teatrze Baza oraz 27 października w Ośrodku Kultury Ochota w Warszawie.

„Mówię do Ciebie o Polsce, plakat (źródło: mat. prasowe)

„Mówię do Ciebie o Polsce, plakat (źródło: mat. prasowe)

Co obcokrajowcy myślą o Polsce? Jak widzą tutaj swoją przyszłość? Czy czują się wyobcowani czy zintegrowani? W spektaklu fundacji Strefa WolnoSłowa, którego premiera odbyła się 19 maja w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, cudzoziemcy mieszkający w Warszawie mówią o polskiej historii i współczesności, ze zdziwieniem, złością i poczuciem humoru opowiadają o swojej sytuacji w naszym kraju, o kulturowych różnicach, szansie na lepszy byt i biurokratycznych problemach.

Nie wiem co o tym myśleć. To jakaś głupota biurokratyczna jest w tym kraju. Wiesz, że musiałam im pokazać, że mam 10 tys. zł na koncie? Naprawdę. Inaczej nie daliby mi karty tymczasowego pobytu. Skąd studenci mają mieć 10 tys.? Czy oni chcą żebyśmy na rurze tańczyli, żeby zostać w Polsce? Na szczęście przyjaciele pomogli – pieniądze pojawiły się na moim koncie i zniknęły. A no i jeszcze jeden idiotyzm – nie mogę mieć stypendium, nawet jak będę miała najlepsze oceny, figa z makiem, nie jestem Polką, więc nie zasługuje. To się nazywa równość i sprawiedliwość w Europie. – fragment spektaklu.

Przedstawienie Mówię do Ciebie o Polsce jest wynikiem wielokulturowych warsztatów teatralnych, w których wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Polsce: migranci m.in. z Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Kuby, Rosji, Armenii i Belgii.

Inspiracją do powstania spektaklu stała się Katedra Raymonda Carvera. Z improwizacji obcokrajowców, uczestników wielokulturowych warsztatów teatralnych, powstał wyjątkowy zapis refleksji na temat polskiej współczesności i historii, opowieść o ważnych dla Polaków wydarzeniach społecznych i politycznych. Cudzoziemcy mieszkający w Polsce konfrontują się z naszymi wyobrażeniami o obcym, ze stereotypami narosłymi wobec każdego, kto nie jest stąd.

Mówię do Ciebie o Polsce:

26 października 2013 r., godz. 20.00
ul. Podchorążych 39, Teatr Baza

27 października 2013 r., godz. 19.00
ul. Grójecka 75, Ośrodek Kultury Ochoty

Warszawa

Dodaj komentarz