Finał Biennale Plakatu Studenckiego

11 października o godzinie 19.00 w lubelskiej Galerii Labirynt odbędzie się finał pierwszej edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu Studenckiego ISPB | Lublin 2013.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego ISPB | Lublin 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego ISPB | Lublin 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kilka słów o biennale. Plakat jest taką polską sztandarową dziedziną sztuki, znaną w świecie od lat 50 (o słynnej polskiej szkole plakatu nie trzeba chyba nikomu przypominać) (w PRLu, w czasach stalinizmu plakat był jedyną formą wypowiedzi artystów, której nie obowiązywała doktryna socrealizmu.) Plakat zza żelaznej kurtyny, poprzez swoja dwuznaczność i ciekawe rozwiązania formalne, wynikające paradoksalnie z braku technologii dostępnych na zachodzie, zdobył tam popularność, i cieszy się uznaniem do dziś.

W Warszawie od lat 60 odbywa się znane na całym świecie Międzynarodowe Biennale Plakatu – niezwykle prestiżowa impreza skierowana wyłącznie do profesjonalistów. Katowickie Biennale Plakatu ma zasięg tylko ogólnopolski. Pozostałe to konkursy tematyczne bądź lokalne. Lubelski festiwal ma zasięg międzynarodowy i skierowany jest do młodych artystów, studentów wyższych uczelni artystycznych i świeżo upieczonych absolwentów. Taka formuła wypełnia istniejącą lukę i znakomicie pasuje do klimatu Lublina – miasta studenckiego.

Warto zobaczyć październikową wystawę pokonkursową w galerii Labirynt. Poziom jest wysoki. Z 1000 plakatów jury wybrało ok. 200. Bardzo ciekawa jest różnorodność tematyczna. Na wystawie znajdą się plakaty zarówno komercyjne jak i autorskie, zaangażowane ideowo, odnoszące się do współczesnych wydarzeń (np. wojna w Syrii, wydarzenia na placu Taksim). Nie zabraknie też plakatów łączących walory estetyczne z funkcją użytkową: muzycznych, teatralnych, eventowych, reklamowych, promujących akcje społeczne. Należy pamiętać, że prace powstały w różnych kręgach kulturowych – widzowie będą mieli okazję zobaczyć, że mimo wszechobecnej globalizacji plakaty irańskie czy chińskie różnią się od europejskich nie tylko alfabetem, ale przede wszystkim stylistką. Plakat latynoamerykański również wyróżni się swoja specyfiką. Prace wykonane różnymi technikami, nie było żadnych ograniczeń poza formatem. Różnorodne są zarówno treści jak i forma – zobaczymy plakaty minimalistyczne, syntetyczne, lapidarne jak i bogate kompozycyjnie, realistyczne, narracyjne czy prawie abstrakcyjne. Reasumując ISPB | Lublin 2013 to bardzo ciekawa konfrontacja i dialog różnych postaw młodych artystów na płaszczyźnie sztuki plakatu, a także pewien zapis czasów w których żyjemy, widzianych z różnych perspektyw. Spajającym ten kulturowo-światopoglądowy miszmasz mianownikiem jest młody wiek autorów. Wszystkie bez wyjątku prace powstały w czasie studiów artystycznych lub w pierwszych latach po obranie dyplomu.

Znakomitym uzupełnieniem wystawy będzie pokaz prac jurorów ISPB. Czołówka plakacistów polskich i zagranicznych polskiego pochodzenia (będących zarazem pedagogami) pokaże swoje plakaty wraz ze studentami. (wystawa jurorów do oglądania 8-12 października.)

Lech Mazurek , Sebastian Smit – kuratorzy biennale

Organizatorem Biennale jest Wydział Artystyczny UMCS, patronami: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, Muzeum Plakatu w  Wilanowie.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego ISPB | Lublin 2013
4-11 października 2013 r.
Galeria Labirynt
Lublin

Dodaj komentarz