• 2013-10-10

Krzysztof Pijarski w geście wobec fotografii

21 i 22 października w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki będzie można uczestniczyć w sympozjum performatywnym pt. Gest wobec fotografii, które odbędzie się w ramach Warsaw Photo Days. Całość poprowadzi Krzysztof Pijarski.

Krzysztof Pijarski, na podstawie kadru z filmu „Jerzy Lewczyński-Krzysztof Pijarski. Gra w Archiwum", 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Pijarski, na podstawie kadru z filmu „Jerzy Lewczyński-Krzysztof Pijarski. Gra w Archiwum", 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem sympozjum będzie zbadanie, opisanie, a przede wszystkim pokazanie wizualnych i praktycznych sposobów formułowania myśli; pokazanie pracy wyobraźni i umysłu krytycznego, wyrażających się w obrazach fotograficznych. Taka formuła wynika z założenia, że osobami, które najsprawniej myślą obrazami i za pomocą obrazów, są artyści. Dlatego też artyści będą tu partnerami wymiany, współtwórcami dialogu, a nie jedynie przedmiotem dyskursu.

Aby pokazać wyobraźnię w działaniu, trzeba przełamać, a przynajmniej przekształcić konwencję tradycyjnej konferencji naukowej. Stąd performatywny charakter tego wydarzenia, który stanowi próbę odejścia od myślenia o sympozjum jako serii wykładów na rzecz cyklu spotkań, interakcji. W miejsce sytuacji, w której prelegent, oddzielony od widowni, dzieli się uprzednio wyprodukowaną wiedzą, sympozjum performatywne proponuje spotkanie kilku osób – artystów i teoretyków – nad fotografiami w dowolnych formatach, książkami lub stykówkami, w celu ich odkrycia – dla siebie nawzajem i dla zebranej widowni. Sposobem owego odkrywania obrazów będzie nie tylko dyskusja, lecz przede wszystkim wymiana gestów: wskazanie palcem, zestawianie, kadrowanie, zapisywanie, zarysowywanie itd. A więc cały repertuar reakcji wobec obrazów, jakim dysponuje ciało.

Krzysztof Pijarski, na podstawie kadru z filmu „Jerzy Lewczyński-Krzysztof Pijarski. Gra w Archiwum", 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Pijarski, na podstawie kadru z filmu „Jerzy Lewczyński-Krzysztof Pijarski. Gra w Archiwum", 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach sympozjum Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga porozmawiają o cyklu fotografii Archiwum prywatne z reżyserką, dramaturżką i teoretyczką teatru Igą Gańczarczyk. Elżbieta Janicka i Wojciech Wilczyk wdadzą się w dyskusję o swoim nowym projekcie, Inne miasto, z Waldemarem Baraniewskim, historykiem sztuki i znawcą spraw warszawskich. Michał Kaczyński i Łukasz Gorczyca wystąpią w roli twórców książki artystycznej, d.o.m. polski by poddać ją refleksji wespół z Pawłem Szypulskim, kolekcjonerem książek fotograficznych i kuratorem.

Awangardowa reżyserka, dramaturżka i teoretyczka Weronika Szczawińska pochyli się zaś nad cyklem prac Koleżanki i koledzy Pawła Bownika w dialogu z artystą, a teoretyk kultury i filozof Kuba Mikurda porozmawia z Nicolasem Grospierre’em o jego obiektach fotograficznych.

Po spotkaniu z zarejestrowanego materiału zostanie zmontowany film, swoisty traktat o geście wobec obrazu. Wyniki sympozjum zostaną zaprezentowane w formie strony internetowej. W ten sposób nagrania spotkań zostaną udostępnione szerszej, w tym międzynarodowej, publiczności (filmy zostaną opatrzone podpisami w języku angielskim). Zgromadzonym materiałom będzie towarzyszyło kilka esejów, poddających refleksji założenia i efekty sympozjum, również w dwóch wersjach językowych. Na stronie głównej będzie można obejrzeć wspomniany traktat o geście.

Organizator Festiwalu: Okręg Warszawski ZPAF, Studium Fotografii ZPAF

Współfinansowanie: Narodowe Centrum Kultury, Biuro Kultury m. st. Warszawy
Sponsorzy: Bank Millenium, ZAiKS, Canon, MetalERG

Partnerzy: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Staromiejski Dom Kultury, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Bunkier Sztuki, MCSW Elektrownia, Galeria Propaganda, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi, Fundacja im. Zofii Rydet, Fundacja Sztuczna, Dom Funkcjonalny, Nowe Miejsce, ANDEL’S FOTO, Andel’s Hotel Łódź, Slideluck, Hasselblad, Studio Fotograficzne Gudejko, Profoto, 8hbooks, Instytut Słowacki w Warszawie, Galeria 27, LG, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy.

Patroni medialni festiwalu: Quadrans Qltury, TVP Kultura, RMF Classic, C’est la Vie, PRISM Magazine, EMAHO Magazine,  Kwartalnik FOTOGRAFIA, Fotopolis, Artinfo, Fotografia Kolekcjonerska, O.pl

Koncepcja/organizacja: Krzysztof Pijarski

Gest wobec fotografii. Sympozjum performatywne
Sympozjum odbędzie się 21 października (godz. 17.00-21.00) i 22 października 2013 roku (godz. 15.00-21.00)
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz