• 2013-10-10

Gala Finałowa Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych

10 października o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się gala finałowa 8. edycji Festiwali Filmów i Form Jednominutowych.

Atmen Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Atmen Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie festiwalu The One Minutes. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizuje polską edycję festiwalu od 2006 r. Międzynarodowy ruch The One Minutes stał się rozpoznawalną marką określającą krótkie formy filmowe trwające dokładnie jedną minutę. Formuła ta doskonale wpisuje się w dzisiejsze czasy, szybkiego rejestrowania rzeczywistości i natychmiastowego przetwarzania pochodzących od niej bodźców. Ograniczenie w postaci sztywnych ram czasowych, zmusza twórcę do krytycznego podejścia do wybranego tematu, który chce przetworzyć na język obrazu. Przepuszczona przez filtr wyobraźni koncepcja i stworzenie skondensowanego przekazu obejmującego zaledwie przemijające mgnienie jakim jest 1minuta – to próba zmierzenia wizji artystycznej z czasem.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła jak dotąd rekordowa liczba filmów – 179 zgłoszeń, z czego 160 pozytywnie przeszło procedurę oceny formalnej – I etap i zostało dopuszczonych do II etapu – oceny Jury. Komisja Jury w składzie: Jerzy Rados, Bogna Burska i Maciej Cuske wybierze 45 najlepszych filmów i form jednominutowych, które zostaną zaprezentowane podczas Uroczystości wręczenia nagród oraz wezmą udział w tournee festiwalowym po Polsce (listopad-grudzień AD 2013). Oficjalne ogłoszenie wyników będzie miało miejsce podczas Gali Finałowej 10 października tradycyjnie w Centrum św. Jana
Specjalnie z okazji uroczystej gali wręczenia nagród dla uczestników Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych żeńska grupa Atmen Trio przygotowała oprawę muzyczną tego wydarzenia oraz koncert pt. LOCO-motive we współpracy z artystą wizualnym Aleksandrem Zieleniem. Po koncercie odbędzie się spotkanie z laureatami konkursu do Klubu Festiwalowego, żeby móc podyskutować o obejrzanych filmach jednominutowych i nie tylko już w mniej formalnej atmosferze.

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Gala finałowa Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych
10 października 2013 r., godz. 19.00
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Gdańsk

Dodaj komentarz