Bergiskie Stowarzyszenie Artystyczne bliżej Legnicy

Od 5 października w Galerii Sztuki w Legnicy będzie można oglądać wystawę prac członków Bergiskiego Stowarzyszenia Artystycznego pt. Bliżej zorganizowaną w ramach 20. rocznicy partnerstwa miast Legnicy i Wuppertalu.

Alina Gross, „Autoportret z ośmiornicą”, fotografia, druk cyfrowy na płycie MDF, 150 x 100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alina Gross, „Autoportret z ośmiornicą”, fotografia, druk cyfrowy na płycie MDF, 150 x 100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem pokazane zostaną wybrane prace z dziedziny malarstwa, fotografii multimedialnej oraz rzeźby, stworzone przez 10 artystów. Stowarzyszenie BKG działa od blisko 108 lat i uważane jest za jedno z najstarszych w Niemczech. Obecnie zrzesza 29 twórców. Głównym celem powstania grupy była prezentacja dorobku regionalnych artystów z okręgu Wuppertalu na wystawach krajowych, a z czasem także i międzynarodowych oraz stworzenie wspólnej płaszczyzny do dyskusji o sztuce. Ta płaszczyzna, zgrabnie nazwana przez Haralda Nowoczina (przewodniczącego BKG) Mostem Kultury, znalazła swój oddźwięk w partnerstwie z Legnicką Galerią Sztuki, która już od ponad 10 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem na płaszczyźnie wspólnych organizacji wystaw, jak również wymiany artystycznej.

Najwcześniejszym owocem tej współpracy była wystawa DIALOG I w 2001 r., kiedy po raz pierwszy prace artystów niemieckich przyjechały do Polski. W 2004 r. z kolei to polscy artyści wyjechali do Wuppertalu z wystawą DIALOG II. Na przestrzeni lat zorganizowano także kilka indywidualnych wystaw zarówno polskich jak i niemieckich twórców.

W tym roku z racji obchodów 20-lecia partnerstwa miast pojawiła się następna świetna okazja do podjęcia wspólnych działań. Galeria Sztuki i Stowarzyszenie BKG serdecznie zapraszają na kolejną, trzecią już wystawę z serii DIALOG zatytułowaną Bliżej, po to by się spotkać, jeszcze lepiej poznać i porozmawiać o przyszłości.

Kuratorami wystawy są: Harald Nowoczin – przewodniczący BKG i Zbigniew Kraska – dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy.

Bergiskie Stowarzyszenie Artystyczne, Bliżej
Wernisaż: 5 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 października 2013 roku
Galeria Sztuki
Pl. Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz