• 2013-10-10

Bashmet, Baeva, Berezovsky i Bauer na jednym koncercie

10 grudnia w warszawskim Teatrze Polskim, w repertuarze największych kompozytorów romantycznych wystąpią znakomici rosyjscy artyści: altowiolista Yuri Bashmet, skrzypaczka Alena Baeva i pianista Boris Berezovsky oraz polski wiolonczelista Andrzej Bauer.

Alena Baeva (źródło: mat. prasowe)

Alena Baeva (źródło: mat. prasowe)

Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą maestro Grzegorza Nowaka. Koncert będzie niepowtarzalną okazją, aby podczas jednego wieczoru zobaczyć tak wielu uznanych rosyjskich i polskich artystów w utworach największych kompozytorów epoki romantyzmu.

Yuri Bashmet jest przez wielu uważany za najwybitniejszego altowiolistę świata i najbardziej charyzmatycznego muzyka Rosji. Jego poprzedni koncert w Polsce z orkiestrą Soliści Moskwy był jednym z największych wydarzeń muzycznych 2011 roku. Kolejna solistka wieczoru to – jedna z najjaśniej świecących gwiazd młodego pokolenia – skrzypaczka Alena Baeva, która w 2001 roku wygrała prestiżowy XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, otrzymując nagrodę główną i 9 nagród specjalnych. Grono wspaniałych rosyjskich artystów uzupełnia Boris Berezovsky – znakomity pianista, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Polskim akcentem warszawskiego koncertu będzie występ wiolonczelisty Andrzeja Bauera – zdobywcy pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureata Międzynarodowego Konkursu Praska Wiosna, a także nagrody Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Specjalnie na tę okazję przyjedzie do Polski, na stałe koncertujący za granicą maestro Grzegorz Nowak, który poprowadzi orkiestrę Sinfonia Varsovia.

W programie koncertu znajdą się m.in. Karnawał rzymski i Harold w Italii Hectora Berlioza, Wariacje na temat rokoko Piotra Czajkowskiego, Koncert fortepianowy Edvarda Griega, Introdukcja i rondo capriccioso a-moll Charlesa Saint-Saëns.

Koncert Bashmet & Baeva & Berezovsky & Bauer
10 grudnia 2013 roku
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Dodaj komentarz