Diego Velazquez z perspektywy kobiecej

9 października do księgarń trafiła powieść Ja jestem Wenus, w której autorka – Barbara Mujica – opowiada historię życia i twórczości Diego Velazqueza.

Barbara Mujica „Ja jestem Wenus” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Barbara Mujica „Ja jestem Wenus” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ja jestem Wenus to nietypowa biografia Diego Velazqueza, po raz pierwszy opowiedziana z perspektywy jego pięknej muzy. Barbara Mujica, autorka słynnej Fridy, po raz kolejny sięgnęła po temat z zakresu kultury hiszpańskojęzycznej, tym razem przedstawiając historię powstania kontrowersyjnego w XVII wieku obrazu Velazqueza Wenus z lustrem. Zainspirowana jego legendą pisarka przedstawiła losy wyjątkowego dzieła, hiszpańskiego malarza i zagadkowej modelki z kobiecego punktu widzenia.

Wenus z lustrem przetrwała do dziś jako jeden z nielicznych aktów okresu baroku. Mimo surowych zakazów przedstawiania nagości w malarstwie ze strony inkwizycji, Velazquez zdecydował się zrealizować zlecenie tajemniczego mecenasa sztuki. Opowiadając tę historię Barbara Mujica oddała głos narratora nie hiszpańskiemu malarzowi, lecz jego muzie. Tajemnicza kobieta od pierwszych stron powieści daje poznać się jako feministka XVII wieku, walcząca o swój rozwój oraz relację z mistrzem w pełnym hipokryzji, intryg i dramatów artystyczno-dworskim świecie. Mujica przybliża sylwetki psychologiczne bohaterów, przywołując wydarzenia z życia malarza w ścisłym związku z dziejami epoki i panującymi w niej zasadami. Autorka daje czytelnikom interesującą lekcję historii sztuki, kultury oraz obyczajów czasów hiszpańskiego baroku.

Velazquez i jego modelka przeciwstawili się zakazom inkwizycji i ryzykowali własnym życiem w imię wolności aktu twórczego. Dlaczego zdecydowali się na tak odważny krok? Czy powstający w ukryciu obraz był wart takiego poświęcenia? W tej kwestii Barbara Mujica pozostawia czytelnika w niepewności, ujawniając dopiero na ostatnich stronach powieści, kim była tajemnicza modelka.

Barbara Mujica znana jest jako autorka prozy oraz esejów, ogólnoświatową sławę zdobyła dzięki publikacji poruszającej biografii malarki Frida. Jest znawczynią kultury hiszpańskojęzycznej, jej teksty publikowane są między innymi w The New York TimesWashington PostThe Miami Herald i Los Angeles Times. Wykłada jako profesor na Uniwersytecie Georgetown, gdzie zajmuje się nowożytną literaturą hiszpańską.

Barbara Mujica Ja jestem Wenus
Premiera: 9 października 2013 roku
Muza SA

Dodaj komentarz