• 2013-10-10

Andrzej Wajda o swoim życiu, twórczości i kinie

10 października nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się rozszerzone wydanie autobiografii Andrzeja Wajdy pt. Kino i reszta świata.

Andrzej Wajda „Kino i reszta świata” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Wajda „Kino i reszta świata” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Laureat Oscara za całokształt twórczości opowiada o początkach artystycznej kariery w trudnych latach powojennych, o sukcesie filmu Kanał na festiwalu w Cannes, o fenomenie Zbyszka Cybulskiego i swojej fascynacji twórczością Iwaszkiewicza. Zdradza, jakich lekcji reżyserii udzielił mu Tadeusz Łomnicki, wyjaśnia, dlaczego nie czyta recenzji i w jaki sposób należało postępować z władzą, by móc tworzyć filmy w Polsce Ludowej.

Jaki wpływ na karierę Andrzeja Wajdy mogła mieć pogoda? Z jakiej przyczyny doszło do rozwiązania tajemniczego X? Z jakimi trudnościami wiązało się powstanie Człowieka z marmuru i Człowieka z żelaza? Kino i reszta świata to fascynująca opowieść o reżyserskim fachu i kulisach kształtowania się polskiej szkoły filmowej. To pełen anegdot o słynnych aktorach i osobistych refleksji odautorski komentarz do kompletnej twórczości artysty, w tym najważniejszych projektów ostatnich lat: Katynia, Tataraku i Wałęsy. Człowieka z nadziei. Reżyser przybliża ich genezę i okoliczności powstania, rzucając na nie zupełnie nowe światło.

Andrzej Wajda Kino i reszta świata
Premiera: 10 października 2013 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz