4. lAbiRynT w Grze z geometrią

25 października w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą rozpocznie się 4. Festiwal Nowej Sztuki – lAbiRynT. Tegoroczne hasło, kolejnej już edycji na pograniczu polsko-niemieckim brzmi: Gra z geometrią.

4. Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

4. Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gra, do której organizatorzy zapraszają rozgrywa się naprawdę, w labiryncie pomieszczeń, miejsc, gra z rzeczywistością tak realną jak i wirtualną, gra z samym sobą, z artystą, widownią. Kolejność jest tak samo ważna jak nieważna. Zasady gry wydają się jasne. Będą jednak modyfikowane na bieżąco poprzez nowe doświadczenia, fakty, zależności, nabytą wiedzę, opatrzenie. Piszę i oczyma wyobraźni staram się urzeczywistnić program festiwalu. Kolejne otwarcia, prezentacje, wystąpienia, spotkania z ludźmi – artystami, publicznością, przechodzenie z miejsca do miejsca. To swoista gra relacji – tych międzyludzkich, jak również wynikających z odniesień i interpretacji zaproponowanego tematu.

Sam temat gra z geometrią wywołuje określone skojarzenia wizualne, najczęściej zakorzenione w naszej podświadomości figury geometryczne. Idąc tym tropem wywołuje: kwadrat, koło, trójkąt. To tytuł jednej z festiwalowych wystaw, na której zaprezentujemy 75 interpretacji 75 autorów tak sformułowanego zagadnienia. Natomiast w przestrzeniach i na tarasie widokowym Collegium Polonicum zafunkcjonują wielkoformatowe stomachiony, efekt publicznej mobilizacji i wyobraźni. Zapewnione są także chwilę wyciszenia i kontemplacji podczas prezentacji Jerzego Olka w kościele Marienkirche. Wyznaczone linie podparte światłem i muzyką wprowadzają odbiorcę w zaułki i sploty istnienia, ślady ludzkich dróg. Innych środków wyrazu użyli autorzy happeningu zaplanowanego w miejscowości Urad.

Udział Katarzyny Nowak z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w roli kuratora wystawy i prowadzącej warsztat, to również wspaniały akcent wielokulturowości tematu. Nie zabrakło silnej grupy artystow z Czech, którzy od początku istnienia festiwalu wspierają go swoimi prezentacjami. W sobotni wieczór odbędzie się również promocja książki Jerzego Olka pt. 7 od/za/słon iluzji z możliwością zakupu.

Atrakcji na trzy festiwalowe dni jest wiele, ponad 30 wystaw, prezentacji, akcji artystyczno-happeningowych wzbogaconych o filmy, warsztaty i wykłady tematyczne.

Anna Panek-Kusz

4. Festiwal Nowej Sztuki – lAbiRynT
Festiwal odbędzie się w dniach od 25 do 27 października 2013 roku
Słubice, Frankfurt nad Odrą

Dodaj komentarz