• 2013-10-09

Zapomnij o teatrze

W tym roku Festiwal Konfrontacje Teatralne przeżywa programową rewolucję, zwracając się ku formom nie do końca teatralnym, trochę eksperymentalnym, a na pewno performatywnym. Pokaz festiwalowych spektakli rozpoczyna się już 12 października w Lublinie.

Festiwal Konfrontacje Teatralne, logo (źródło: mat. prasowe)

Festiwal Konfrontacje Teatralne, logo (źródło: mat. prasowe)

Zapomnij o teatrze. Zapomnij o teatrze, w którym z nudów wymyśliłeś listę prezentów na Gwiazdkę. Zapomnij o teatrze, który znienawidziłeś w czasie szkolnych wycieczek. Zapomnij o teatrze przewidywalnych konwencji i nudnej wygody. Zapomnij o sentymentalnym gongu i cukierkach w antrakcie. Zapomnij o antrakcie! Popatrz na festiwal jako zaproszenie do spotkania, fascynującej rozmowy i nieoczekiwanego odkrycia. Zaproszenie od artystów, którzy wiedzą, że publiczność jest krytyczna, świadoma, mądrzejsza o własne doświadczenia – tak o tegorocznej edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne mówią organizatorzy z Centrum Kultury w Lublinie.

Twórcy zaproszeni do tegorocznej edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne to bezkompromisowi eksperymentatorzy, poszukujący nowych rozwiązań, fascynujący w odwadze dokonywanych wyborów i wirtuozi ich realizacji. Z szacunku do publiczności, którą traktują partnersko, odrzucili tradycyjny teatr repertuarowy albo reformują go od środka. Nie ma tu nieświadomych wyborów, przypadkowych rozwiązań. W programie Festiwalu znaleźli się mistrzowie i ich najmłodsi uczniowie.

W programie festiwalowym znalazły się następujące spektakle: Mała narracja Wojtka Ziemilskiego, The Curators’ Piece (A trial against art) – Tea Tupajić & Petra Zanki, Lustro – Scena Plastyczna KUL, Lód – Teatr Provisorium , Tworki – postscriptum – Marek Żerański, Popiełuszko – Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Do władzy wielkiej i sprawiedliwiejTeatr Ósmego Dnia, O dobru Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego, Sierakowski Komuna Warszawska, Low Pieces – Xavier Le Roy, When the mountain changed its clothing – spektakl Teatru Muzycznego Heinera Goebbelsa oraz Carmina Slovenica.

Festiwal Konfrontacje Teatralne
od 12 do 19 października 2013 roku
Lublin

Dodaj komentarz