• 2013-10-09

Rebelia Designu na Warmii

Warmia: Rebelia Kultury to niekonwencjonalne wydarzenie artystyczne łączące w sobie różnorodne dziedziny kultury. W ramach projektu odbędą się trzy inicjatywy związane z designem.

Warmia: Rebelia Kultury, proj. Tomasz Sobiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warmia: Rebelia Kultury, proj. Tomasz Sobiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Warmia: Rebelia Kultury (5-27 października) przedstawia potencjał branży kreatywnej w regionie, który zazwyczaj kojarzony jest raczej z walorami turystycznymi i przyrodniczymi. Warmia ma jednak także inne oblicze – potencjał do tworzenia ciekawych inicjatyw artystycznych. Wśród nich znajdują się także inicjatywy związane z designem i sztukami plastycznymi.

Etno Wa Ma to warsztaty, których celem jest przedstawienie oryginalnego designu Warmii jak najszerszemu gronu odbiorców. Ich efektem będzie katalog z rekomendacjami na gadżety promocyjne Warmii i Mazur, nawiązujące do dziedzictwa kulturowego regionu oraz wykorzystujące elementy nowoczesnego designu. Pomysły zostaną wypracowane przez interdyscyplinarną grupę, złożoną z historyków, etnografów, projektantów – osoby, których wiedza i kreatywność przyczynią się do wygenerowania pomysłów na gadżety promocyjne.

Projekt Design dla regionu powstaje w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. W konkursie wezmą udział designerzy, firmy, stowarzyszenia i freelancerzy. Ich zadaniem będzie stworzenie zestawu gadżetów promocyjnych regionu, które wpiszą się w ramy nowoczesności, eko-innowacji, recyklingu, zrównoważonego rozwoju, czerpiąc przy tym z historii i cech charakterystycznych województwa, a przede wszystkim Warmii. Przygotowane materiały będzie cechować to, czym chce wyróżniać się region warmiński – nowoczesne rozwiązania, które uwzględniają kwestie społeczne i są wyrazem troski o środowisko.

Olsztyn leży na Warmii. Bodźcem do zrealizowania projektu było często spotykane – ale mylne – przekonanie, że Olsztyn leży na Mazurach. Celem autorki prac było przygotowanie alternatywnego przewodnika po tym mieście w formie plakatów oraz ich ekspozycja w przestrzeni publicznej. Prace będą przedstawiały 10 lokalizacji – na plakatach znajdą się również infografiki i kolorystyka nawiązująca do wzornictwa regionalnego. Na tak przygotowanej mapie nie znajdą się typowe zabytki i atrakcje turystyczne – lecz miejsca ciekawe, do których rzadko trafiają turyści. Wydarzeniu patronować będzie między innymi Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej i Design It Poland.

Warmia: Rebelia Kultury
5-27 października 2013 r.
Warmia

Dodaj komentarz