• 2013-10-09

Premiera Króla Edypa w Narodowym Teatrze Starym

W ramach sezonu 2013/2014, poświęconego Konradowi Swinarskiemu, Narodowy Stary Teatr zaprasza na Króla Edypa Strawińskiego w reżyserii Jana Klaty. Premiera sztuki odbędzie się 17 października.

Narodowy Teatr Stary im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, logo (źródło: mat. organizatora)

Narodowy Teatr Stary im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, logo (źródło: mat. organizatora)

To właśnie świetnie przyjęta premiera Króla Edypa w reżyserii Swinarskiego w 1962 roku stała się wydarzeniem otwierającym nową epokę w polskiej praktyce operowej. Projekt Starego Teatru realizowany jest we współpracy z krakowskim Festiwalem Unsound – założonym w 2003 roku jako festiwal muzyki postępowej – który od 10 lat zajmuje się rozwijaniem awangardowych projektów muzycznych i artystycznych. W Królu Edypie, obok aktorów – Iwony Budner, Krzysztofa Stawowego i Krzysztofa Zawadzkiego – weźmie udział DJ, odpowiedzialny za stronę brzmieniową przedsięwzięcia.

Nazywany operą-oratorium Król Edyp Strawińskiego napisany został dla Siergieja Diagilewa i wykonany w Paryżu w 1927 roku podczas jednego z wieczorów Baletów Rosyjskich. Zgodnie z oryginalną wizją kompozytora, wyrażoną w didaskaliach, na scenie pojawia się relacjonujący wydarzenia narrator, statyczne postaci o twarzach zasłoniętych maskami (jak w antycznym teatrze greckim) oraz nieruchomy chór. Wykonawcy, poza Narratorem, posługują się łaciną, potraktowaną przez kompozytora jako samoistne tworzywo dźwiękowe. Ta pozorna asceniczność czy też wizualna ascetyczność utworu Strawińskiego sprawiła, że od momentu jej napisania teatry nieczęsto sięgały po tę partyturę. Tym większym wydarzeniem była wspaniała realizacja Konrada Swinarskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Król Edyp
reżyseria: Jan Klata
muzyka: Igor Strawiński
obsada: Iwona Budner / Krzysztof Stawowy / Krzysztof Zawadzki

Premiera: 17 października 2013 roku
ul. Jagiellońska 1, Duża Scena  Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz