• 2013-10-08

Zmarła Joanna Chmielewska

7 października, w wielu 81 lat w Warszawie zmarła Joanna Chmielewska – pisarka, autorka powieści kryminalnych, sensacyjnych, komedii obyczajowych oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Joanna Chmielewska, właśc. Irena Barbara Kuhn z domu Becker urodziła się  2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Wczesne dzieciństwo spędziła w Grójcu i Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej Blok, w Energoprojekcie, w Biurze Projektów Stolica. Brała udział w budowie Domu Chłopa. Tematyka związana z pracą z tego okresu pojawiała się później w jej powieściach.

Debiutowała w 1958 roku na łamach czasopisma Kultura i Życie jako prozaik. Przez pewien czas pisała w Kulturze i Sztuce na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 roku wydała swą pierwszą książkę – sensacyjną powieść zatytułowaną Klin. Od 1970 r. zajmowała się wyłącznie twórczością literacką.

Na podstawie jej książek powstało kilka ekranizacji filmowych, m.in. Lekarstwo na miłość w reżyserii Jana Batorego z Kaliną Jędrusik i Andrzejem Łapickim w rolach głównych na podstawie debiutanckiej powieści Klin. 

W Polsce sprzedała ponad 6 mln egzemplarzy książek. Była też niezwykle popularna w Rosji, gdzie sprzedało się ponad 8 mln egzemplarzy powieści autorki. Książki Joanny Chmielewskiej przetłumaczono ponad 100 razy na różne języki.

Źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia

 

Dodaj komentarz