• 2013-10-08

Nominacje do XV Feliksów Warszawskich

Teatr Narodowy oraz Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie 7 października ogłosiły nominacje do XV edycji Feliksów Warszawskich, nagród za szczególne osiągnięcia teatralne w sezonie 2012/2013.

Feliksy Warszawskie to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane aktorom i reżyserom, działającym na teatralnych scenach stolicy. Z ponad piętnastoletnią historią swojego istnienia, promują sztukę teatru i integrują środowisko z nią związane. Zgodnie z praktyką poprzednich lat, Feliksy zostaną przyznane w 6 kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca i męska, najlepsza drugoplanowa rola kobieca i męska oraz nominacja do nagrody dla młodego aktora, aktorki lub reżysera (maksymalnie 3 sezon na scenie).

Tak przedstawiają się tegoroczne nominacje:

Najlepsza reżyseria:

1. Gabriel Gietzky za reżyserię spektaklu Faza Delta Radosława Paczochy w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera
2. Agnieszka Glińska za reżyserię spektaklu Pożegnania Stanisława Dygata w Teatrze Narodowym
3. Igor Gorzkowski za reżyserię spektaklu Burza Williama Shakespeare’a w Studio Teatralnym Koło / Teatrze Ochoty
4. Mikołaj Grabowski za reżyserię spektaklu Kto się boi Virginii Woolf ? Edwarda Albee’go w Teatrze Imka
5. Grzegorz Wiśniewski za reżyserię spektaklu Królowa Margot wg Alexandre’a Dumas w Teatrze Narodowym

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca:

1. Iwona Bielska za rolę Marthy w spektaklu Kto się boi Virginii Woolf ? Edwarda Albee’go w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w Teatrze Imka
2. Wiktoria Gorodeckaja za rolę Małgorzaty w spektaklu Królowa Margot wg Alexandre’a Dumas w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, w Teatrze Narodowym
3. Edyta Olszówka za rolę tytułową w spektaklu Klara Izy Kuny w reżyserii Aleksandry Popławskiej, w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera
4. Justyna Sieńczyłło za rolę tytułową w spektaklu Wiera Gran Anny Burzyńskiej w reżyserii Barbary Sass, w Teatrze Kamienica
5. Anna Smołowik za rolę Katarzyny Earnshaw w spektaklu Wichrowe wzgórza wg Emily Jane Brontë w reżyserii Kuby Kowalskiego, w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:

1. Piotr Fronczewski za rolę Feuerbacha w spektaklu Ja, Feuerbach Tankreda Dorsta w reżyserii Piotra Fronczewskiego, w Teatrze Ateneum im. S. Jaracza
2. Marcin Hycnar za rolę Karola IX w spektaklu Królowa Margot wg Alexandre’a Dumasa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, w Teatrze Narodowym
3. Szymon Kuśmider za rolę Kasandra w spektaklu Parady Jana Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana
4. Łukasz Lewandowski za rolę Koczkariewa w spektaklu Ożenek Nikołaja Gogola w reżyserii Iwana Wyrypajewa, w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza
5. Piotr Ligienza za rolę Liszaja w spektaklu Faza Delta Radosława Paczochy w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:

1. Beata Fudalej za rolę Maryny w spektaklu Pożegnania wg Stanisława Dygata w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w Teatrze Narodowym
2. Dorota Landowska za rolę Pani Hudetz w spektaklu Sąd ostateczny Ödöna von Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza
3. Halina Łabonarska za rolę Nerona w spektaklu Quo Vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana
4. Danuta Stenka za rolę Katarzyny Medycejskiej w spektaklu Królowa Margot wg Alexandre’a Dumas, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym
5. Joanna Żółkowska za rolę Matki w spektaklu Klara Izy Kuny w reżyserii Aleksandry Popławskiej, w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera

Najlepsza drugoplanowa rola męska:

1. Bartłomiej Bobrowski za rolę Ariela w spektaklu Burza Williama Shakespeare’a w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w Studio Teatralnym Koło / Teatrze Ochoty
2. Piotr Cyrwus za rolę Osła w spektaklu Quo Vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana
3. Wiesław Komasa za rolę Św. Piotra w spektaklu Quo Vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana
4. Krzysztof Kowalewski za rolę Jonville’a w spektaklu Najdroższy Francisa Vebera w reżyserii Wojciecha Adamczyka, w Teatrze Współczesnym
5. Grzegorz Małecki za rolę Buffadero (Cyngi) w spektaklu Bezimienne dzieło Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jana Englerta, w Teatrze Narodowym

Nominacja do nagrody dla młodego aktora, aktorki lub reżysera (maksymalnie 3 sezon na scenie):

1. Joanna Halinowska za rolę Zerzabelli w spektaklu Parady Jana Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana
2. Mateusz Król za rolę Andrieja w spektaklu Zabójca Aleksandra Mołczanowa w reżyserii Wojciecha Urbańskiego, w Teatrze Współczesnym
3. Paweł Krucz za rolę Gila w spektaklu Parady Jana Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana
4. Dawid Ogrodnik za rolę Łukasza w spektaklu Nietoperz na motywach Zemsty nietoperza Johanna Straussa w reżyserii Kornéla Mundruczó, w TR Warszawa
5. Natalia Sikora za rolę Anieli w spektaklu Kalino Malino Czerwona Jagodo Igora Gorzkowskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w Studio Teatralnym Koło / Teatrze Ochoty

Rozstrzygnięcie konkursu Feliksów Warszawskich:

28 października 2013 roku
Hotel Polonia Palace
Warszawa

Dodaj komentarz