• 2013-10-08

Joanna Bator laureatką Nike 2013

W niedzielę 6 października ogłoszono nazwisko zdobywcy tegorocznej Nagrody Literackiej Nike – została nią Joanna Bator za książkę Ciemno, prawie noc. Nagrodę Czytelników Gazety Wyborczej otrzymał Szczepan Twardoch za Morfinę.

Joanna Bator „Ciemno, prawie noc” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Joanna Bator „Ciemno, prawie noc” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wśród finałowej siódemki nominowanych do Nike 2013 znaleźli się:

  1. Joanna Bator Ciemno, prawie noc;
  2. Katarzyna Surmiak-Domańska Mokradełko;
  3. Justyna Bargielska Bach for my baby;
  4. Kaja Malanowska Patrz na mnie, Klaro!;
  5. Igor Ostachowicz Noc żywych Żydów;
  6. Szczepan Twardoch Morfina;
  7. Maciej Sieńczyk Przygody na bezludnej wyspie.

Ciemno, prawie noc

Współczesny Wałbrzych, tajemnicze zniknięcia dzieci, prorok mamiący tłumy w centrum miasta. Samobójstwo pięknej starszej siostry i fascynująca legenda księżnej Daisy z zamku Książ. Jakie dramatyczne zdarzenia z własnej przeszłości odkryje w tym niesamowitym świecie Alicja?

Ciemno, prawie noc – ta zbitka słów prześladowała mnie, nie dawała o sobie zapomnieć. Gdy narodziły się zalążki opowieści, przeraził mnie ich mrok. Jest taka scena we Władcy Pierścieni, gdy zrozpaczony, pozbawiony sił Frodo kryje się przed Nazgulem w ruinach miasta. Stracił wiarę w sens wędrówki. Po co to wszystko? Wierny towarzysz Sam odpowiada mu z właściwą sobie prostotą, że na tym świecie ciągle istnieje dobro i warto o nie walczyć. O tym jest ta książka.

Joanna Bator

Joanna Bator jest autorką prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Wykładała w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych na Wydziale Kultury Japonii. Za książkę Japoński wachlarz (2004, wyd. poszerzone W.A.B. 2011) otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2009 roku nakładem W.A.B. ukazała się powieść Piaskowa Góra nominowana do nagród Nike i Gdynia, a rok później jej kontynuacja, Chmurdalia, która znalazła się w finale kolejnej edycji nagrody Nike.Po pogrzebie ojca włożyłam klucz do taniego studenckiego portfela z indyjskiego sklepu i przez piętnaście lat przekładałam do kolejnych. Musiałam mieć go przy sobie i nabrałam zwyczaju sprawdzania przy każdej okazji, czy ciągle tam jest, twardy podłużny przedmiot, jak kostka zwierzątka albo dziecka. Tym kluczem zamknęłam drzwi domu z widokiem na Zamek Książ i wyjechałam z miasta. Do niedawno nie było w Wałbrzychu nic, co skłoniłoby mnie do powrotu czy choćby krótkich odwiedzin.

Nagroda Literacka Nike 2013
Finał: 6 października 2013 roku
Zwycięzca: Joanna Bator Ciemno, prawie noc (wyd. W.A.B.)

Dodaj komentarz